Płaca minimalna miała wynieść 3000 zł, ale wzrost będzie symboliczny. Negocjacje jednak po wyborach

Rząd chce, by płaca minimalna w 2021 roku ponownie wzrosła. Ze wstępnych deklaracji wynika jednak, że podwyżka będzie raczej symboliczna. Strona społeczna propozycje dotyczącą pensji usłyszy też później, niż zazwyczaj - dopiero po wyborach.

Stanisław Szwed, wieceszef Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zapewnia, że w tym roku płaca minimalna ponownie zostanie podniesiona. Skoku takiego, jak pomiędzy rokiem 2019 a 2020, kiedy to najmniejsza pensja urosła o 350 zł - wynosi obecnie 2600 zł brutto - raczej nie będzie.

Pensja minimalna w górę, ale tylko o kilkadziesiąt złotych

Tym razem wzrost najniższych płac będzie można uznać za w zasadzie symboliczny, bo wynoszący 60-80 zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Pensja minimalna w roku 2021 może więc wynieść 2660-2680 zł.

Szwed w rozmowie z dziennikiem wylicza, że płacę minimalną otrzymuje obecnie 1,5 mln osób. Dodał też, że nawet w czasach pandemii pracodawcom trudno jest znaleźć pracowników, którzy zgodzą się pracować za tak niską stawkę.

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Hotel dla psów na skraju przetrwania. 'Ratujmy miejsce, które kochamy'

Rząd skraca czas na negocjacje

Wysokość płacy minimalnej musi być ustalona w porozumieniu ze stroną społeczną. Epidemia koronawirusa stała się jednak powodem decyzji o skróceniu czasu na negocjacje. Zamiast standardowego miesiąca zajmą one zaledwie 10 dni.

Rząd przesuwa też termin rozpoczęcia negocjacji - propozycję pensji musi przedstawić do 31 lipca, a więc już po wyborach. Wcześniej Rada Dialogu Społecznego taką propozycję musiała otrzymać do 15 czerwca.

Jarosław Kaczyński obiecuje Polakom wysokie pensje

Wciąż nie wiadomo, na ile epidemia koronawirusa zmusi rząd do korekty planów związanych z wynagrodzeniem minimalnym. Jedną z przedwyborczych obietnic PiS, którą Jarosław Kaczyński złożył na jesieni, był wzrost wynagrodzenia minimalnego do 3 tys. zł w roku 2021.

Czytaj też: Pensja minimalna 4 tys. zł brutto? "Na rękę" mniej niż 3 tys. Pracodawca zapłaci prawie 5 tys. zł

Pensje miały rosnąć jeszcze bardziej - prezes PiS zapewniał, że w 2024 minimalne wynagrodzenie wynosić będzie 4000 zł brutto.

Pensja minimalna w 2021 roku. Przedsiębiorcy mają propozycję

Konfederacja Lewiatan zrzeszająca polskich przedsiębiorców twierdzi, że w 2021 roku wynagrodzenie minimalne powinno pozostać takie samo jak w bieżącym roku.

Organizacja zrzeszająca prywatnych przedsiębiorców wystosowała apel w tej sprawie, zwracając uwagę, że w tym roku jest krótszy czas na negocjacje. "Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego" - czytamy w komunikacie.

Więcej o: