Obniżki nie będzie. RPP utrzymała poprzednią decyzję. Stopy procentowe bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami analityków RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. To kolejna tego typu decyzja podjęta przez Radę Polityki Pieniężnej.

We wtorek 14 lipca odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian, co zgadza się z przewidywaniami analityków. Jest to kolejna tego typu decyzja Rady - utrzymanie stóp procentowych zostało ogłoszone również przed miesiącem.

Stopy procentowe bez zmian. RPP podjęła decyzję

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronach NBP główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc., stopa lombardowa wynosi 0,50 proc., stopa depozytowa - 0,0 proc.

Stopa redyskonta weksli pozostaje na poziomie 0,11 proc., a  stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie.

Czwartej obniżki stóp procentowych nie będzie

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku. Łącznie spadły już w przypadku głównej stopy referencyjnej o 1,4 pkt proc.

Ostatni spadek stóp miał miejsce w maju. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła wówczas stopy procentowe z 0,50 proc. do 0,10 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Nowe prognozy w ankiecie NBP. Recesja w 2020 r. głębsza

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował wyniki nowej, cokwartalnej Ankiety Makroekonomicznej. Wynika z niej, że polska gospodarka rok 2020 r. zakończy większą recesją, niż prognozowano trzy miesiące temu. Szybciej, niż przewidywano, mają natomiast rosnąć ceny.

Czytaj też: Wojna domowa w NIK. Marian Banaś odsunął swojego zastępcę. "Aby zagwarantować niezależność"

Eksperci zakładają, że PKB Polski zanurkuje o 3,6 proc. To spory spadek w porównaniu do poprzedniej, kwietniowej edycji ankiety, gdy prognoza centralna wskazywała na 2,6-procentową recesję.

- Ankietowani są pewni, że w 2020 r. wystąpi w Polsce recesja (prawdopodobieństwo równe 92 proc.) - czytamy w komunikacie. Ekonomiści spodziewają się jednak odbicia. Według nich w 2021 r. można spodziewać się tempa wzrostu PKB między 2,1 proc. a 5,2 proc., zaś w 2022 r. - między 1,9 proc. a 4,2 proc. 

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]
Więcej o: