Pandemia przyniosła poważne zmiany na rynku pracy. Może się okazać, że praca zdalna stanie się niedługo dominującym modelem na całym świecie. Już teraz sporo firm pracuje nad stworzeniem nowego systemu. Sami pracownicy także optują za przeniesieniem obowiązków do domu. Już w kwietniu 64 proc. ankietowanych preferowało pracę zdalną ponad stacjonarny model.
Taka forma zatrudnienia wiąże się jednak z wieloma wyzwaniami, których wcześniej nie doświadczaliśmy. Aż 69 proc. osób, które pracują z domu, wyrabia nadgodziny, wynika z raportu "Rynek pracy zdalnej" przygotowanego przez Gumtree.pl, informuje "Rzeczpospolita". Sytuacja ta częściej ma miejsce w małych przedsiębiorstwach (77 proc. ankietowanych), rzadziej w tych największych (58 proc.). Jednym z powodów jest to, że w czasie pracy zajmujemy się domem, pierzemy, gotujemy, pomagamy dzieciom czy oglądamy telewizję. Takie zachowania deklaruje 46 proc. badanych. Niemal co trzeci (31 proc.) pracownik przyznaje, że w domu nie jest w stanie się skupić, co wydłuża pracę.
Zaledwie 10 proc. uważa, że powodem dłuższego czasu pracy są dodatkowe zadania zlecane przez przełożonych. Ale aż co siódma osoba deklaruje, że kierownicy kontaktują się z nimi po godzinach pracy. Z tym chce zawalczyć Unia Europejska.
Jak informuje "Rzeczpospolita" projekt dyrektywy w sprawie prawa do bycia offline jest już w zasadzie gotowy i już niedługo Parlament Europejski ma zaproponować rozpoczęcie prac nad tymi zmianami Komisji Europejskiej. Dyrektywa ma nakładać obowiązek na państwa członkowskie UE stworzenia systemu, w którym osoby pracujące zdalnie, po upływie ich czasu pracy mogły wyłączyć komputer oraz służbowy telefon, co miałoby wpłynąć pozytywnie na zachowanie balansu między życiem zawodowym a prywatnym.
Ministra pracy Marlena Maląg już na początku sierpnia zapowiedziała zmiany w kodeksie pracy, które mają regulować pracę zdalną. Nie wspomniano jednak, czy przepisy obejmą nowy model pracy.
Była premierka Polski Beata Szydło pełni funkcję sprawozdawcy pomocniczego przy projekcie nowych przepisów. "Rzeczpospolita" ustaliła, że Szydło przygotowuje stanowisko w tej sprawie. Polska polityczka nie będzie jednak komentować projektu na obecnym jego etapie.