Szczepionka przeciwko grypie. Czy lekarz może odmówić szczepienia preparatem z apteki?

Szczepionka przeciwko grypie cieszy się w tym roku sporą popularnością. Pojawia się pytanie, czy lekarz może odmówić wykonania zastrzyku preparatem kupionym przez pacjenta w aptece.

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku więcej osób chce się zaszczepić przeciwko grupie. Duże zainteresowanie szczepionkami sprawiło, że dostanie jej w aptece jest praktycznie niemożliwe, choć w minionych latach nie było z tym trudności.

Szczepienie przeciwko grypie. Kiedy lekarz może odmówić wykonania szczepienia?

O kolejnym problemie związanym ze szczepionką informuje "Rzeczpospolita". Dziennik podaje,  że lekarze mogą odmówić wykonania zastrzyku zakupionym przez pacjenta specyfikiem, jeśli ten nie przedstawi paragonu z datą i godziną zakupu. Powodem obostrzeń jest obawa o przerwanie tzw. zimnego łańcucha chłodniczego. Dowód zakupu, a także przechowanie szczepionki w odpowiedniej temperaturze ma na celu zachowanie jej właściwości. 

Zobacz wideo Uczelnie przygotowują się na nowy rok akademicki. Koronawirus stworzył nowe obszary do badań naukowych

Odmienne zdanie w tym temacie ma Naczelna Rada Aptekarska - Podważanie jakości szczepionek przynoszonych z apteki ma tyle samo sensu co podważanie przechowywania insulin, które pacjent kupuje w aptece i sam sobie podaje w domu. Dla pacjentów większym problemem niż przerwanie łańcucha chłodniczego może się okazać niemożność znalezienia poradni POZ, która w dzisiejszych czasach przyjmuje w gabinecie - tłumaczy, cytowany przez rp.pl, wiceprezes Rady Marek Tomków, który twierdzi, że przez stanowisko lekarzy w Polsce jest zaledwie czteroprocentowa poziom wyszczepialności na grypę. Jak podaje, rozwiązaniem mogłoby być zezwolenie farmaceutom na przeprowadzenie szczepień.

Szczepionka przeciwko COVID-19 dopiero w przyszłym roku

Wciąż nie wiadomo, kiedy będziemy mogli zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Minister Zdrowia Adam Niedzielski w programie money.pl "Newsroom" zapowiedział, że Polacy zyskają dostęp do szczepionki na koronawirusa w kwietniu bądź marcu. Sama szczepionka ma być gotowa już w grudniu. Nie wiadomo jednak o wyrób, jakiej firmy medycznej chodzi. 

Pod koniec sierpnia Komisja Europejska kupił od firmy AstraZeneca 300 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Istnieje możliwość  domówienia kolejnych 100 mln.

Więcej o: