Od soboty 7 listopada szkoły pozostają zamknięte, a to oznacza, że również najmłodsze dzieci - tj. z klas I-III - przeszły całkowicie na nauczanie zdalne. W związku z tym rząd ogłosił, że od poniedziałku (9 listopada) rodzice tych dzieci liczyć mogą na tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Komu on przysługuje i jak go otrzymać?
Sytuacja jest analogiczna do tej wiosną tego roku, gdy rząd również zdecydował się na całkowite zamknięcie szkół. Jesienią rządzący początkowo wzbraniali się przed wysłaniem najmłodszych uczniów do domu, jednak od 7 listopada również i oni przeszli na naukę zdalną.
Kto może otrzymać świadczenie? Tu bardzo istotny jest wiek dziecka. Jak tłumaczy ZUS, dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do lat 8, jeśli rodzic sprawuje osobista opiekę nad dzieckiem w przypadku:
Na podobnych zasadach dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje też rodzicom dzieci:
Warto jednak pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje rodzicom:
Jak tłumaczy ZUS, szkoła podstawowa ma obowiązek zapewnić opiekę dzieciom tych osób uczęszczającym do klas I–III.
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego jest uzależniona od pensji rodzica. Wynosi 80 proc. średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto wyliczonego na podstawie dochodów z ostatnich 12 miesięcy. Zasiłek można pobrać za opiekę nad dziećmi w dniach od 9 do 29 listopada.
Aby otrzymać to świadczenie, konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia u pracodawcy, podobnie jak miało to miejsce na wiosnę. Osoby prowadzący własną działalność gospodarczą muszą złożyć wniosek o otrzymanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego bezpośrednio w ZUS.
Warto pamiętać jednak, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Zasiłek nie wlicza się też do limitu 60 dni standardowego zasiłku opiekuńczego.