500 zł dla nauczycieli ma wystarczyć na e-lekcje? Wiceminister odpowiada

500 zł refundacji na zakup sprzętu komputerowego dla nauczycieli to za mało? Wiceminister edukacji stwierdził, że nauczyciele mogą korzystać ze sprzętu, który znajduje się w szkołach.
Zobacz wideo Arłukowicz: Nauczyciele powinni mieć prawo do bezpłatnych i natychmiastowych testów

18 listopada minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie w sprawie tzw. 500 plus dla nauczycieli. Nowe przepisy mówią, że nauczyciel prowadzący lekcje zdalne będzie mógł otrzymać 500 zł na zakup sprzętu, w tym m.in. akcesoriów komputerowych, oprogramowania lub usługi dostępu do internetu. Nauczyciele uważają, że 500 zł to zdecydowanie za mało, aby pokryć koszty, które ponoszą w związku z tym, że zajęcia szkolne nie odbywają się stacjonarnie. Jak mają sobie poradzić z brakami sprzętowymi?

- Wyraźnie mówimy, że nauczyciel nie musi nauczać z domu, może korzystać ze sprzętu, który jest w szkole, może też ten sprzęt wypożyczyć do domu - w rozmowie z portalem money.pl powiedział były szef MEN, a obecny wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Katowice, zdalne lekcje w Szkole Podstawowej nr 11 Bon 500 zł jednak nie dla wszystkich nauczycieli. Kto go nie otrzyma?

Nauczyciele, którzy kupili sprzęt wiosną, nie otrzymają refundacji

Polityk ocenił, że wielu nauczycieli nie chce korzystać ze sprzętu, który znajduje się w szkołach, a dodatkowe 500 zł miało być zachętą, "aby ewentualnie kupili sprzęt, który ułatwi im pracę zdalną, jeśli pracują z domu".

Dariusz Piontkowski został zapytany o to, czy z dofinansowania będą mogli skorzystać jedynie ci nauczyciele, którzy kupili sprzęt w obecnym roku szkolnym. Wiceminister edukacji potwierdził, że 500 zł mogą dostać te osoby, które dokonały zakupu między 1 września a 7 grudnia, bo tak stanowi rozporządzenie podpisane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Przypomnijmy, że nauczanie zdalne w polskich szkołach zostało wprowadzone już wiosną i wielu nauczycieli zaopatrzyło się w dodatkowy sprzęt na wiele miesięcy przed rozporządzeniem resortu edukacji. Obecne regulacje nie pozwalają im jednak na skorzystanie z refundacji części poniesionych kosztów. 

Katowice, zdalne lekcje w Szkole Podstawowej nr 11 500 zł dla nauczycieli. Świadczenie będzie wypłacone w grudniu?

Więcej o: