Jarosław Gowin uratuje wyciągi przed zamknięciem? "Wkrótce dobre wieści dla narciarzy"

Jeszcze w weekend wydawało się, że cała branża turystyczna musi szykować się na zamknięcie aż do 17 stycznia. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił bowiem, że restrykcje potrwają kolejne tygodnie. Jarosław Gowin, szef resortu rozwoju, ma nadzieję, że z zakazu wykluczone zostaną wyciągi narciarskie.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w weekend 100 dni solidarności - czyli zamknięcie obiektów hotelarskich i turystycznych aż do połowy stycznia. Szef rządu zapowiedział, że zarówno wyjazdy świąteczne i noworoczne, jak i ferie nie będą mogły być realizowane. Adam Niedzielski, minister zdrowia, stwierdził, że to celowe działania rządu - mają ograniczyć zapał Polaków do wyjazdów.

Szczyrk. Burmistrz Szczyrku: Stanęliśmy w obliczu klęski finansowej

Decyzja premiera oznacza, że zamknięte mają zostać również wyciągi narciarskie. Możliwe jednak, że te ostatecznie będą mogły działać. Deklarację w tej sprawie złożył Jarosław Gowin, minister rozwoju.

Jarosław Gowin nie wyklucza otwarcia wyciągów narciarskich

W dobrych, rzeczowych rozmowach z branżą narciarską wypracowaliśmy protokół sanitarny, który jeszcze dziś skonsultujemy Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wygląda na to, że wkrótce będziemy mogli ogłosić dobre wieści dla narciarzy - stwierdził.

Przedstawiciele branży w rozmowie z portalem next.gazeta.pl potwierdzają, że rozmowy trwają. Do czasu zakończenia negocjacji nie chcą jednak zdradzać szczegółów.

Przedstawiciele branży potwierdzają: Rozmowy z rządem trwają

Przyznają jednak, że decyzja o zamknięciu byłaby dla nich ciosem - przygotowania do sezonu narciarskiego w wielu miejscach już się bowiem zaczęły. Jednym z największych wyzwań jest przygotowanie sztucznego śniegu, co wymaga nie tylko czasu, ale wynajęcia specjalistów.

Gowin mówił, że wyciągi narciarskie pozostaną zamknięte

W niedzielę media cytowały wypowiedź Jarosława Gowina, który twierdził, że infrastruktura narciarska będzie niedostępna. - Skoro branża turystyczna i hotelarska jest zamknięta, to wydaje się rzeczą samo przez się oczywistą, że będzie to dotyczyć również wyciągów narciarskich - stwierdził na antenie Polsatu.

Czytaj też: Jarosław Gowin chciał otwarcia sklepów meblowych. RMF FM: Decyzja nie zapadnie w tym tygodniu

. Koronawirus w Polsce. Przez świętami rząd może poluzować restrykcje, po świętach znów je zaostrzyć

Szef resortu rozwoju sugerował nawet, że właściciele obiektów narciarskich będą mogli otrzymać wsparcie. - Mamy pełną świadomość tego, że przedstawiciele branż gastronomicznej, hotelarskiej, a także kin i branży fitness są w dramatycznie trudnym położeniu; nikogo z przedsiębiorców nie zostawimy bez pomocy - stwierdził.

Zobacz wideo Bosch jest bardziej zielony, niż myślisz
Więcej o: