Domy w Warszawie od marca podrożały nawet o 15 proc. Sprawdź, w których dzielnicach

Część osób planujących zakup mieszkania spodziewała się, że epidemia koronawirusa wywoła spadki cen. Analiza rynku nieruchomości wskazuje jednak, że w przypadku domów położonych w stolicy najczęściej mówimy o sporych wzrostach.

Przymusowa izolacja i praca zdalna stały się codziennością, w rezultacie coraz więcej osób zapragnęło zamieszkać w domu i cieszyć się własnym kawałkiem ogrodu. Ten trend ma swoje odzwierciedlenie w cenach nieruchomości.

Od marca do października domy w stolicy podrożały o 8 proc., gdy analizujemy średnią cenę nieruchomości i o 7 proc. gdy wziąć pod uwagę średnią cenę m2. Warto analizować oba wskaźniki z uwagi na duże różnice jakościowe na rynku domów. Duże domy mają przeważnie niższe ceny za m2, jednak z perspektywy kupującego są trudniej dostępne z uwagi na wysoką cenę nieruchomości. 

Gdzie w Warszawie podrożały domy? Są dzielnice, gdzie wzrost jest znaczący

Średnia cena domów poszła w górę w 12 dzielnicach Warszawy, zmniejszyła się w 5. Patrząc na cenę m2 wzrosty dotyczą 13 dzielnic a spadki 4. Brak danych odnośnie Pragi Północ – tu tradycyjnie już nie odnotowano ofert sprzedaży.

Ceny domów w WarszawieCeny domów w Warszawie Opracowanie: Domiporta.pl



Najwięcej domów na warszawskim rynku nieruchomości wystawia się na sprzedaż w dzielnicach: Wawer, Mokotów, Ursynów i Wilanów. Stanowią one aż 62 proc. rynku. Ceny rosły we wszystkich z wymienionych dzielnic - od 2 proc. na Mokotowie do 8 proc. na Wawrze - wynika z analizy Domiporta.pl.

Ceny domów Warszawie. Ekspert: Śródmieście jest nietypowe

Patrząc na średnie ceny najbardziej podrożały domy na Ochocie w Rembertowie i Wesołej - w tych dzielnicach wzrosty wyrażone w procentach przyjmują wartości dwucyfrowe. Natomiast analiza cen m2 pokazuje największe wzrosty na Ochocie, Targówku i Bielanach.  

Z ciekawą sytuacją mamy do czynienia na Bemowie, gdzie średnia cena domu spadła o 2%, zaś cena m2 wzrosła o 7 proc. Wystawiane na sprzedaż są tu częściej mniejsze domy, których cena m2 jest wyższa, ale patrząc na całościową kwotę sprzedaży - kosztują mniej.   

Czytaj też: Opłata mocowa wchodzi w życie. O ile więcej zapłacimy za prąd?

Równie interesująco jest w Śródmieściu, gdzie zarówno ceny ofertowe domów jak i m2 spadły o 12 proc., jednocześnie ogłoszeń jest o 10 proc. więcej niż pół roku temu. Mogłoby to wskazywać na wyprzedaż domów w tej dzielnicy. Śródmieście jest jednak nietypowym i małym rynkiem - odpowiada za 1 proc. podaży domów na rynku warszawskim. Domów na sprzedaż jest tu niewiele a ich ceny bardzo zróżnicowane. Wejście na rynek kilku lub kilkunastu nieruchomości w może znacząco wpłynąć na wyniki analizy. Warto również odnotować, że średnia cena domu wystawionego na sprzedaż w serwisie Domiporta.pl w ścisłym centrum Warszawy to obecnie 6 mln 631 tys. zł. 

Zobacz wideo Łukasz Kijek zaprasza na najnowszy odcinek programu 'Studio Biznes'

Odnosząc się do kolejnego wymiaru naszej analizy - liczba ofert spadła we wszystkich dzielnicach oprócz wspomnianego wcześniej Śródmieścia. Spadki są największe na Woli, Włochach, Targówku, Rembertowie i Białołęce. Mniej ofert wskazuje na zwiększone zainteresowanie domami, które odnotowujemy od początku pandemii. Latem domy sprzedawały się jak świeże bułeczki. Mniej ofert sprzedaży może się przełożyć na wyższe ceny w tym segmencie rynku w przyszłości.  

Michał Guzowski, Główny Analityk Domiporta.

Więcej o: