Problemy z danymi o koronawirusie. "Straciliśmy dostęp do wielu z nich. To ogromne pole do manipulacji"

W najnowszym odcinku Studia Biznes sprawdzamy, czy dane publikowane przez Ministerstwo Zdrowia po zmianach w raportowaniu można nadal uznawać za wiarygodne? Gościem Łukasza Kijka jest Michał Rogalski, twórca obywatelskiej bazy danych o koronawirusie i autor "Epidemii w liczbach" w Gazeta.pl. W drugiej części programu z Marcinem Garbarczykiem, szefem dywizji IM w Samsung Electronics Polska analizujemy kondycję rynku urządzeń mobilnych w czasie pandemii. Zobacz najnowszy odcinek Studia Biznes.

Po tym jak premier ogłosił, że "wygrywamy z epidemią", wielu ekspertów zgłasza swoje zastrzeżenia do jakości danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. - Bardzo dużo błędów, bardzo dużo nieprawidłowości i takie w ostatnich tygodniach dość luźne podejście ministerstwa do danych niestety spowodowały, że nie tylko ja, ale i wiele osób, które na bieżąco śledzi dane epidemiczne, po prostu przestało im ufać. I to nawet nie chodzi tylko o to, że liczby, które dostajemy od ministerstwa, wydają się jakby wylosowane, bo nie są zgodne z żadnymi prognozami, nawet tymi najbardziej optymistycznymi. Ale masa różnych błędów, czy dosypywanie przypadków, które później zostały zgubione, czy po prostu jeden wielki bałagan w danych - mówi Michał Rogalski, twórca obywatelskiej bazy danych i autor cyklu "Epidemia w Liczbach" w Gazeta.pl, gość programu "Studio Biznes".

W najnowszym odcinku rozmawialiśmy także o rynku urządzeń mobilnych w czasie pandemii. Jak wygląda sprzedaż smartfonów Polsce? Które urządzenia cieszą się największą popularnością i jakie są prognozy na przyszłe miesiące. 

Zobacz całą rozmowę z Marcinem Garbarczykiem, szefem dywizji IM w Samsung Electronics Polska.

Nie zabraknie oczywiście recenzji motoryzacyjnej. Tym razem Tomasz Korniejew testuje elektrycznego Smarta. Studio Biznes to program gospodarczy-motoryzacyjny, który ma swoją premierę na Gazeta.pl w każdą środę o godzinie 12:00. 

Czytaj też: Noszenie maseczek w miejscu pracy. Wprowadzono zmiany w rozporządzeniu rządu. Zdecyduje pracodawca

Więcej o: