Polacy marnują żywność na potęgę. Co roku miliony ton trafiają do śmietników

Prawie 5 milionów ton - tyle jedzenia trafia na śmietnik w ciągu każdego roku w Polsce. Największy udział w generowaniu tak dużej ilości odpadów mają "zwykli Kowalscy", którzy odpowiadają za około 60 proc. marnowanych produktów spożywczych.

Badanie Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wykazało, że skala marnowania żywności w Polsce jest ogromna. Najgorsze jednak jest to, że taka sytuacja z każdym kolejnym rokiem może się pogłębiać.

Ponad połowa odpadów pochodzi z gospodarstw domowych

Jak informuje "Rzeczpospolita", obywatele Polski są odpowiedzialni za marnowanie niemal pięciu milionów ton żywności (dokładnie 4840 tys. 946 ton). Składa się na to suma odpadów z etapów produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji.

Co więcej, w blisko 60 proc. za generowanie odpadów są odpowiedzialni konsumenci, którzy w swoich gospodarstwach domowych wyrzucają blisko trzy miliony ton żywności (2917 tys. 775 ton). Produkcja i przetwórstwo odpowiadają za około 30 proc. całości (1503 tys. 110 ton), natomiast pozostały udział przypada podstawowej produkcji rolniczej.

"Odpowiedzialność spoczywa na barkach każdego z nas"

Autorzy badania przyznali, że wynik powinien jasno pokazać Polakom, jak dużo zależy od nich samych. Generowanie tak dużej ilości żywności w domach znacznie zwiększa odpowiedzialność, jaka spoczywa na barkach obywateli. Zdyscyplinowanie handlu czy produkcji to zbyt mało, aby zniwelować te liczby.

- W Polsce w każdej sekundzie przez cały rok wyrzucane do kosza są blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym, a aż 92 kg w polskich domach. Gospodarstwa domowe, których mieszkańcy mają większe umiejętności i doświadczenie w planowaniu zakupów, robieniu ich zgodnie z założeniami oraz przygotowywaniu zaplanowanych posiłków, marnują mniej żywności - wskazali autorzy raportu.

Zobacz wideo Czy sieć 5G zrewolucjonizuje internet? „Ta technologia już jest za rogiem”
Więcej o: