We wtorek 8 grudnia odbyło się spotkanie negocjacyjne, w którym wzięli udział premier Polski Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Węgier Viktor Orban. Politycy rozmawiali o konflikcie z Unią Europejską i możliwościach wyjścia z kryzysu. Z doniesień Onetu wynika, że istnieje szansa, iż Warszawa i Budapeszt dojdą do porozumienia z Brukselą.
"Według naszych rozmówców w kręgach rządowych, plan, jaki został położony na stole przed czwartkowym unijnym szczytem, zakłada brak weta Polski i Węgier w zamian za przeforsowanie przez Berlin deklaracji interpretacyjnej w sprawie rozporządzenia o poszanowaniu praworządności, które miałoby dotyczyć wyłącznie spraw budżetowych" - pisze Onet.
Portal informuje, że Viktor Orban zapewniał swoich rozmówców, że takiemu rozwiązaniu przychylna jest kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Czy Polska i Węgry porozumieją się z innymi krajami Unii Europejskiej w sprawie zasady "pieniądze za praworządność" dowiemy się prawdopodobnie w najbliższych dniach. Na 10-11 grudnia zaplanowano szczyt Rady Europejskiej, podczas której liderzy UE będą dyskutować o możliwych rozwiązaniach trwającego kryzysu.
Spór między Polską i Węgrami a 25 państwami europejskiej wspólnoty rozgorzał, gdy UE zapowiedziała, że chce powiązać wypłaty z budżetu z przestrzeganiem tzw. zasady praworządności. Rządy polski i węgierski stanowczo się temu sprzeciwiły, grożąc Unii Europejskiej zawetowaniem budżetu na lata 2021-2027, co oznaczałoby m.in. że nie zostanie uruchomiony fundusz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa.