Onet: Polska i Węgry mogą znaleźć kompromis z Unią Europejską. Istotna rola Niemiec

Z doniesień Onetu wynika, że porozumienie między Polską i Węgrami a Unią Europejską jest możliwe. Istotną rolę w negocjacjach mają odegrać Niemcy. Według tego scenariusza rozporządzenie o poszanowaniu praworządności miałoby dotyczyć wyłącznie spraw budżetowych.
Zobacz wideo Weto Polski w Europie uderzy w nasze kieszenie? „Przeciętny obywatel straci na pewno”

We wtorek 8 grudnia odbyło się spotkanie negocjacyjne, w którym wzięli udział premier Polski Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Węgier Viktor Orban. Politycy rozmawiali o konflikcie z Unią Europejską i możliwościach wyjścia z kryzysu. Z doniesień Onetu wynika, że istnieje szansa, iż Warszawa i Budapeszt dojdą do porozumienia z Brukselą. 

"Według naszych rozmówców w kręgach rządowych, plan, jaki został położony na stole przed czwartkowym unijnym szczytem, zakłada brak weta Polski i Węgier w zamian za przeforsowanie przez Berlin deklaracji interpretacyjnej w sprawie rozporządzenia o poszanowaniu praworządności, które miałoby dotyczyć wyłącznie spraw budżetowych" - pisze Onet.

Portal informuje, że Viktor Orban zapewniał swoich rozmówców, że takiemu rozwiązaniu przychylna jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Plastikowe butelki mogą posłużyć do budowy drógZiobrystom nie podoba się pomysł UE na walkę z plastikiem. "Sprzeciw"

Spór o budżet Unii Europejskiej. W najbliższych dniach szczyt Rady Europejskiej

Czy Polska i Węgry porozumieją się z innymi krajami Unii Europejskiej w sprawie zasady "pieniądze za praworządność" dowiemy się prawdopodobnie w najbliższych dniach. Na 10-11 grudnia zaplanowano szczyt Rady Europejskiej, podczas której liderzy UE będą dyskutować o możliwych rozwiązaniach trwającego kryzysu.

Spór między Polską i Węgrami a  25 państwami europejskiej wspólnoty rozgorzał, gdy UE zapowiedziała, że chce powiązać wypłaty z budżetu z przestrzeganiem tzw. zasady praworządności. Rządy polski i węgierski stanowczo się temu sprzeciwiły, grożąc Unii Europejskiej zawetowaniem budżetu na lata 2021-2027, co oznaczałoby m.in. że nie zostanie uruchomiony fundusz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa. 

Trybunał Sprawiedliwości Unii EuropejskiejTSUE oddalił skargi Polski i Węgier. Chodzi o pracowników delegowanych

Więcej o: