Onet: Polska i Węgry mogą znaleźć kompromis z Unią Europejską. Istotna rola Niemiec

Z doniesień Onetu wynika, że porozumienie między Polską i Węgrami a Unią Europejską jest możliwe. Istotną rolę w negocjacjach mają odegrać Niemcy. Według tego scenariusza rozporządzenie o poszanowaniu praworządności miałoby dotyczyć wyłącznie spraw budżetowych.
Zobacz wideo Weto Polski w Europie uderzy w nasze kieszenie? „Przeciętny obywatel straci na pewno”

We wtorek 8 grudnia odbyło się spotkanie negocjacyjne, w którym wzięli udział premier Polski Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Węgier Viktor Orban. Politycy rozmawiali o konflikcie z Unią Europejską i możliwościach wyjścia z kryzysu. Z doniesień Onetu wynika, że istnieje szansa, iż Warszawa i Budapeszt dojdą do porozumienia z Brukselą

"Według naszych rozmówców w kręgach rządowych, plan, jaki został położony na stole przed czwartkowym unijnym szczytem, zakłada brak weta Polski i Węgier w zamian za przeforsowanie przez Berlin deklaracji interpretacyjnej w sprawie rozporządzenia o poszanowaniu praworządności, które miałoby dotyczyć wyłącznie spraw budżetowych" - pisze Onet.

Portal informuje, że Viktor Orban zapewniał swoich rozmówców, że takiemu rozwiązaniu przychylna jest kanclerz Niemiec Angela Merkel. 

Spór o budżet Unii Europejskiej. W najbliższych dniach szczyt Rady Europejskiej

Czy Polska i Węgry porozumieją się z innymi krajami Unii Europejskiej w sprawie zasady "pieniądze za praworządność" dowiemy się prawdopodobnie w najbliższych dniach. Na 10-11 grudnia zaplanowano szczyt Rady Europejskiej, podczas której liderzy UE będą dyskutować o możliwych rozwiązaniach trwającego kryzysu.

Spór między Polską i Węgrami a  25 państwami europejskiej wspólnoty rozgorzał, gdy UE zapowiedziała, że chce powiązać wypłaty z budżetu z przestrzeganiem tzw. zasady praworządności. Rządy polski i węgierski stanowczo się temu sprzeciwiły, grożąc Unii Europejskiej zawetowaniem budżetu na lata 2021-2027, co oznaczałoby m.in. że nie zostanie uruchomiony fundusz odbudowy europejskich gospodarek po pandemii koronawirusa. 

Więcej o: