Godziny dla seniorów. Czy obowiązują również w sylwestra?

W sylwestra niemal wszystkie sklepy i supermarkety będą działać w innym wymiarze godzin. Na ostatnie zakupy przed przywitaniem nowego roku będzie niewiele czasu. Czy w sylwestra obowiązują godziny dla seniorów?

Godziny dla seniorów zostały wprowadzone dwukrotnie w ciągu bieżącego roku - po raz pierwszy na wiosnę w czasie pierwszej fali zakażeń koronawirusem oraz w październiku, kiedy lawinowo rosła liczba nowych zakażeń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00 sklepy mogą obsługiwać wyłącznie klientów powyżej 60. roku życia. Godziny dla seniorów zostaną utrzymane przynajmniej do 17 stycznia 2021 r.

Czy w sylwestra obowiązują godziny dla seniorów?

Rządowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przewiduje, że w sylwestra będą obowiązywać godziny dla seniorów. Rząd nie zrobił wyjątku tak jak w przypadku wigilii Bożego Narodzenia, kiedy zakupy w godzinach 10:00-12:00 mogli zrobić wszyscy.

Godziny dla seniorów obowiązują zarówno w sklepach spożywczych, jak i drogeriach, aptekach oraz w placówkach pocztowych. Zakupy tam w tym czasie mogą zrobić wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Pracownik sklepu będzie mógł jednak obsłużyć osobę poniżej 60. roku życia, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Należy pamiętać, że osoby przebywające w obiekcie handlowym lub usługowym powyżej 2000 m kwadratowych są obowiązane nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Przepisy ograniczające handel w dni powszednie w godzinach 10:00-12:00 nie dotyczą handlu hurtowego oraz placówek handlowych działających w szkołach lub placówkach oświatowych oraz w portach lotniczych. 

Zobacz wideo Sylwester jednak bez godziny policyjnej. Morawiecki "apeluje" o nieprzemieszczanie się
Więcej o: