Ojciec Borisa Johnsona chce zostać obywatelem Francji. "Więzi z UE są ważne"

Stanley Johnson, pisarz i były europoseł, prywatnie ojciec premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, podjął kroki w celu uzyskania francuskiego obywatelstwa. Jak stwierdził, wciąż chce mieć więzi z Unią Europejską.

Stanley Johnson w przeprowadzonym w 2016 r. referendum ws. obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zagłosował za pozostaniem we Wspólnocie. Jego syn - obecny premier Boris Johnson - był zwolennikiem brexitu.

Jak poinformował ojciec szefa brytyjskiego rządu w rozmowie z francuskim radiem RTL, stara się o uzyskanie francuskiego obywatelstwa. - Jeśli dobrze to rozumiem, jestem Francuzem. Moja matka urodziła się we Francji, jej matka była Francuzką, podobnie jak jej dziadek - stwierdził Stanley Johnson, wypowiadając się w języku francuskim.

- Zawsze będę Europejczykiem, to pewne. Nie można powiedzieć Brytyjczykom: nie jesteście Europejczykami. Posiadanie więzi z Unią Europejską jest ważne - dodał.

Brexit. Koniec okresu przejściowego

Wielka Brytania znajduje się poza Unią Europejską od końca stycznia, ale do końca 2020 r. pozostawała związana ze wspólnotą wszystkimi regulacjami i standardami. O północy z czwartku na piątek kończy się okres przejściowy. Wtedy zacznie obowiązywać już nowa umowa o współpracy.

O czym muszą pamiętać turyści podróżujący do Wielkiej Brytanii?Brexit. O czym muszą pamiętać turyści?

Nowe porozumienie handlowe zostało w grudniu zaakceptowane po wielu miesiącach intensywnych negocjacji, po ponad czterech latach od referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała za wyjściem z Unii.

"Na zakończenie pomyślnych negocjacji zwykle czujemy radość, ale dziś to jest cicha satysfakcja i przyznam szczerze - ulga. Wiem, że dla wielu to trudna sytuacja, a naszym przyjaciołom w Wielkiej Brytanii chce powiedzieć - to słodko-gorzkie pożegnanie" - skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zobacz wideo Pandemia, wybory, protesty - podsumowanie roku 2020
Więcej o: