Opozycja przepytała Obajtka z przejęcia Polska Press przez Orlen. "Jedyny taki przypadek to Rosja"

Dlaczego Orlen przejął Polska Press? Daniel Obajtek, prezes paliwowego giganta tłumaczył to podczas obrad sejmowych komisji. "Dzisiaj Orlen bardzo mocno inwestuje", "Niemiecki właściciel ma prawo sprzedać, a my mamy prawo to kupić" - wyjaśnił. Jak jednak przejęcie pomoże w rozwijaniu działalności Orlenu i ile firma będzie mogła dzięki temu zarobić? Takich wyliczeń nie usłyszeliśmy.

Podczas piątkowego posiedzenia dwóch komisji - Kultury i Środków Przekazu oraz do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów, doszło do wymiany poglądów w sprawie przejęcia przez Orlen spółki Polska Press. O zakupie właściciela setek dzienników, tygodników i portali państwowy koncern poinformował na początku grudnia

Prezes Orlenu, były wójt gminy Pcim Daniel Obajtek podczas Gali Straży Pożarnej 2018. Kielce 27 września 2018 Obajtek tłumaczy przejęcie Polska Press. "Są tam drukarnie. My jako Orlen dużo drukujemy"

Iwona Śledzińska-Katarasińska, przedstawicielka Koalicji Obywatelskiej, stwierdziła, że przejęcie koncernu mediowego przez państwową firmę naftową, nie zdarza się często. "Powiedziałabym, że w Polsce to do tej pory się na pewno nie zdarzyło, a jedyny znany przypadek w świecie, to Rosja Władimira Putina, gdzie Gazprom kupił całą sieć mediów. Trudno się wobec tego dziwić, że ten fakt wzbudził ogromne zainteresowanie posłów i trudno się dziwić, że chcielibyśmy uzyskać jakieś bliższe informacje, jak to się stało, dlaczego i po co się stało" - stwierdziła. 

Czytaj też: "Der Spiegel" o przejęciu prasy przez Orlen: Orbanizacja Polski. Niemiecki wydawca "współwinny"

Dlaczego Orlen przejął Polska Press? Prezes Obajtek: Bo dużo inwestuje i buduje nowe gałęzie

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Obajtek bronił decyzji koncernu. "Dzisiaj Orlen bardzo mocno inwestuje. Budujemy nowoczesną petrochemię, idziemy w filar energetyczny, ale także bardzo mocno rozwijamy detal" - stwierdził. 

Odniósł się też do kwestii inwestycji w branżę oddaloną od głównego typu działalności paliwowego giganta. "Orlen robi także bardzo duże procesy akwizycyjne, które go bardzo wzmacniają, które budują dodatkowe gałęzie biznesu, bo tak się buduje dzisiaj nowoczesny koncern" - stwierdził. 

Obajtek oburzony krytyką. "Niemiecki właściciel ma prawo sprzedać"

Prezes Orlenu skrytykował też parlamentarzystów, którzy niezbyt przychylnie wypowiadali się o przejęciu Polska Press. "Niemiecki właściciel ma prawo sprzedać i korzysta ze swojego prawa, a my mając wszelkie analizy biznesowe mamy prawo to kupić. I gdzie tu jest łamanie demokracji? To chyba wy chcecie ją złamać. Czy chcecie mi zabronić jako firmie i zakazać sprzedać niemieckiemu właścicielowi" - stwierdził szef paliwowego giganta. 

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen Piotr Kuczyński: Orlen zyskuje machinę propagandową

Więcej o: