Od 2019 roku dokumenty do rozliczenia podatków, dla wszystkich rozliczających się na formularzach PIT-36 i PIT-37, przygotowuje urząd skarbowy. Nie trzeba ich nawet zatwierdzać, gdyż po 30 kwietnia fiskus zrobi to za nas automatycznie. Warto jednak zrobić to samemu z kilku powodów. Pierwszy z nich to zwrot podatku, który otrzymamy po 45 dniach od złożenia zeznania podatkowego. Oprócz tego samodzielne rozliczenie to możliwość obniżenia daniny przekazywanej państwu.
Urząd skarbowy przygotowując nasze zeznanie podatkowe, wypełnia za nas jedynie dokumenty dotyczące dochodów. Wszelkie ulgi należy rozliczyć samodzielnie. Jest to więc kolejny z powodów, dlaczego nie warto rozliczenia zostawiać fiskusowi.
Większość ulg wymaga spełnienia pewnych warunków, ale są też takie odliczenia, z których może skorzystać każdy podatnik. Należy do nich na przykład ulga na internet. Inne ulgi podatkowe to:
Pandemia koronawirusa jest kosztowna zarówno dla państwa, jak i dla obywateli. Dlatego też w tym roku przygotowano trzy nowe ulgi podatkowe, związane z wydatkami na koronawirusa.
Pierwsza z ulg dotyczy gotówkowych lub rzeczowych darowizn na cele związane z przeciwdziałaniem COVID-19. Odliczyć można datki przekazane na:
Wysokość odliczenia zależna jest od daty przekazania darowizny:
Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru plus VAT - w części przekraczającej kwotę podatku naliczonego, którą podatnik ma prawo odliczyć zgodnie z przepisami o VAT z tytułu dokonania tej darowizny.
Nie można natomiast odliczyć darowizn:
Istnieje także możliwość korekty zeznania za 2019 rok, co umożliwili rozliczenie straty za 2020 rok.
"Podatnicy, którzy z powodu COVID-19 ponieśli w 2020 r. stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz uzyskali w 2020 r. łączne przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej niższe o co najmniej 50 proc. od łącznych przychodów uzyskanych w 2019 r. z tej działalności, mogą jednorazowo obniżyć o wysokość tej straty, nie więcej jednak niż o kwotę 5 000 000 zł, odpowiednio dochód lub przychód uzyskany w 2019 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej" - tłumaczy firma PwC.
Tu ulga dla przedsiębiorców, którzy w trakcie pandemii tworzą rozwiązania umożliwiające walkę z pandemią. Ulga B+R pozwala odliczyć koszty kwalifikowane na działalność badawczo-rozwojową, mające na celu opracowanie produktów niezbędnych do zwalczania COVID-19. Dla przedsiębiorców, którzy osiągają kwalifikowane dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP), przygotowano preferencyjną 5 proc. stawkę podatku.