4,8 mld zł dla TVP z budżetu w ostatnich latach. Do 2024 r. popłynie wiele kolejnych miliardów

Ok. 4,8 mld zł popłynęło do Telewizji Polskiej od 2017 r. w ramach pomocy publicznej - wynika z danych fundacji ePaństwo. Największą jej część stanowiły rekompensaty z tytułu utraconych wpływów abonamentowych. W tym roku do TVP popłynie znów prawdopodobnie ponad 1,7 mld zł.

Jak wynika z danych Fundacji ePaństwo, tylko w latach 2019-2020 Telewizja Polska otrzymała 3,5 mld zł pomocy publicznej. To najwięcej spośród wszystkich spółek w wykazie (obejmuje organizacje wpisane do KRS). W 2020 r. pomoc wyniosła ok. 2 mld zł, rok wcześniej ok. 1,5 mld zł, w poprzednich dwóch latach łącznie blisko 1,6 mld zł.

embed

Największą część publicznego wsparcia dla TVP stanowią rekompensaty z budżetu państwa. Najwyższa kwota jednorazowo - ponad 1,7 mld zł - powędrowała na Woronicza w 2020 r. w ramach podpisanej wówczas w "nerwowych" okolicznościach ustawy przez prezydenta. Opozycja domagała się wtedy przeznaczenia środków na ochronę zdrowia, prezydent Duda domagał się usunięcia z fotela prezesa TVP Jacka Kurskiego (ten po kilku miesiącach jednak wrócił na stanowisko).

Wszystko wskazuje na to, że podobne kwoty będą co roku trafiały na konto TVP także w najbliższych latach. Zgodnie bowiem ze wspomnianą ustawą, do mediów publicznych niemal 2 mld zł rocznie (w zdecydowanej większości zwykle te pieniądze idą do TVP) może trafiać aż do roku 2024. W podpisanej przez prezydenta Dudę ustawie budżetowej na 2021 r. znów zarezerwowano dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia blisko 2 mld zł.

Prezydent Andrzej Duda. Co najmniej 10 mld zł dla TVP. Ustawa podpisana przed Dudę obejmuje 5 lat

Potrzeba kolejnego przelewu z kasy państwa do mediów publicznych jest uzasadniana zawsze w ten sam sposób - że państwo musi zrekompensować TVP i Polskiemu Radiu wpływy z abonamentu utracone wskutek ustawowych zwolnień z abonamentu. Od opłat abonamentowych zwolnione są np. osoby z I grupą inwalidzką, osoby po 75. roku życia, osoby po 60. roku życia z niską emeryturą czy osoby niewidzące lub niesłyszące.

Wpływy abonamentowe TVP w górę

Rządowe kroplówki sprawiają, że kondycja finansowa TVP znacząca się poprawia. W 2019 r. po raz pierwszy wpływy abonamentowe TVP przekroczyły 1 mld zł. TVP nie ukrywa jednak tego, że nie jest to jednak zasługa znaczącego polepszenia ściągalności abonamentu, ale pieniędzy publicznych. 

Wzrost udziału abonamentu w przychodach Telewizji Polskiej S.A. w ostatnich latach jest związany ze zwiększonymi wpływami abonamentowymi, pochodzącymi z rekompensat. Regularne wpływy abonamentowe pozostają niskie i są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu finansowania mediów publicznych

- czytamy w sprawozdaniu TVP za 2019 r. Dane za 2020 r. będą dostępne za kilka miesięcy.

embed

Jednocześnie w tym czasie błyskawicznie rosną wydatki TVP. W 2017 r. wynosiły ok. 1,8 mld zł, rok później już ok. 2,2 mld zł, a z informacji "Wirtualnych Mediów" wynika, że w 2020 r. mogło to być ok. 2,6 mld zł. W 2024 r. wydatki na misję publiczną mają sięgać 3 mld zł.

. WOŚP przez 28 lat zebrała 1,2 mld zł, PiS w kilka minut dał TVP prawie 2 mld zł

Zobacz wideo Prof. Wiesław Godzic był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (11.02)
Więcej o: