Małe firmy pogrążają kurierów. Pomimo boomu na przesyłki branża tonie w długach

Epidemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie handlem online, a co za tym idzie usługami kurierskimi. Branża ma jednak spore, wynoszące 30 mln zł zaległe długi. Powód? "Zleceniodawcy nie regulują swoich zobowiązań" - czytamy w raporcie firmy specjalizującej się w windykacji.

30 mln zł zadłużenia, jakim obarczona jest branża firm kurierskich, to w większości długi innych firm. Podmioty gospodarcze są winne przewoźnikom aż 23,2 mln zł. Jakiego typu firmy są najczęściej zadłużone u kurierów? 

Małe firmy nie płacą kurierom

- Branża ma problemy finansowe głównie przez to, że zleceniodawcy nie regulują wobec niej swoich zobowiązań. Niestety sytuację finansową części ich kontrahentów zmieniła pandemia i to nie zawsze na lepsze - mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

- Widać to we wzroście kwoty nieuregulowanych płatności za usługi kurierskie, która przez ostatni rok wzrosła o 11 proc. - dodaje. 

Sprzedaż online rośnie, nie wszyscy rozliczają się z usług

Według raportu KPMG w 2020 roku zainteresowanie usługami kurierskimi rosło. 34 proc. Polaków kupiło w pandemii przez internet produkty, których wcześniej nie kupowało online. Jednak wzrost popytu ze strony klientów indywidualnych szedł w parze ze zmniejszoną aktywnością klientów biznesowych oraz pogorszeniem ich dyscypliny płatniczej.

Problemy wielu branż związane z koniecznością ograniczenia lub nawet wstrzymania działalności odcisnęły piętno na dostawcach przesyłek. W efekcie, choć zadłużenie kurierów nieznacznie spadło, to wzrosła kwota należności, jaką są im winni kontrahenci i klienci biznesowi.

Zobacz wideo Andrzej Sośnierz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.02)

Handel nie płaci kurierom, kurierzy bankom

Największym dłużnikiem kurierów jest branża handlowa, która zalega na kwotę 9,2 mln zł – to prawie 40 proc. wszystkich nieuregulowanych płatności. Ponad 2,2 mln zł do oddania kurierom ma sektor przetwórstwa przemysłowego, a 2,1 mln firmy z branży logistycznej.

Z kolei kurierzy zadłużeni są w bankach. Mają im do oddania 11,7 mln zł - blisko 40 proc. kwoty całego długu. Na spłacenie 5,6 mln zł czekają także firmy zarządzające wierzytelnościami, zaś 2,6 mln zł do odzyskania mają firmy leasingowe.

KRD podaje, że długi wobec firm kurierskich najlepiej obrazują, że problemy jednych branż nie pozostają bez wpływu na sytuację pozostałych.

Czytaj też: WHO: szczepionkę firmy AstraZeneca można podawać osobom po 65. roku życia

Więcej o: