Polska inflacja trzyma pierwsze miejsce na unijnym podium. Inne państwa wyraźnie w tyle

Inflacja na początku roku mocno wzrosła. Nie tylko w Polsce - w całej UE widać przyspieszenie wzrostu cen. Wciąż jednak to my jesteśmy unijnym liderem pod tym względem.
Zobacz wideo Czternastki dla górników mimo kryzysu? Paweł Borys komentuje

Jeszcze miesiąc temu blisko połowa państw Unii Europejskiej notowała deflację, czyli ceny konsumpcyjne w nich spadały. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej - państw z ujemnym wskaźnikiem inflacji jest sześć (wobec 14), wyróżnia się wśród nich Grecja, z roczną deflacją na poziomie 2,4 proc. - widać to w danych opublikowanych właśnie przez Eurostat. 

Inflacja w Europie w styczniu podskoczyła 

Zdecydowanie więcej jest krajów, w których ceny rosną i w wielu z nich wskaźnik inflacji w styczniu podskoczył. Na przykład w Niemczech wzrósł z -0,7 proc. do 1,6 proc., w Holandii z 0,9 proc. do 1,6 proc., a w Szwecji z 0,6 proc. do 1,9 proc. 

Inflacja wzrosła w całej Unii, z 0,3 proc. do 1,2 proc. W strefie euro z -0,3 proc. do 0,9 proc. - największy dodatni wkład miały usługi, towary przemysłowe spoza branży energetycznej oraz produkty z działu "żywność, alkohol i tytoń". 

Polska przoduje pod względem inflacji w UE 

Najwyższą inflację zanotowała - znowu - Polska. Według wyliczeń unijnej agencji statystycznej, było to 3,6 proc. rok do roku (czyli w porównaniu ze styczniem 2020 r.), co oznacza wzrost o 0,2 punktu procentowego w ciągu miesiąca.

Bezrobocie w Polsce najwyższe od blisko trzech lat. GUS podał nowe daneBezrobocie w Polsce najwyższe od blisko trzech lat. GUS podał nowe dane

Tylko polska inflacja przebiła w styczniu poziom 3 proc. Za nami, ale już wyraźnie niżej, są Węgry, z inflacją na poziomie 2,9 proc. i Czechy, gdzie wskaźnik wzrostu cen wyniósł 2,2 proc. Te trzy państwa tradycyjnie już obserwujemy w czołówce raportów Eurostatu. 

Trzeba jeszcze pamiętać, że Eurostat publikuje dane o inflacji HICP. Różnią się one od podawanych przez Główny Urząd Statystyczny, który w swoich komunikatach informuje o inflacji CPI (ale tę "unijną" też wylicza). Według GUS, w styczniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,7 proc. rok do roku. W ujęciu miesięcznym zaś, mieliśmy największy skok cen od 10 lat. 

Inflacja niespodziewanie wzrosła.Inflacja mocno w górę i to nie koniec. Na rynkach hasłem roku ma być reflacja

Więcej o: