Restauracja wystąpiła w rządowym spocie, teraz się odcina. "Kompletna fikcja". PFR: dostali 843 tys. zł

Rząd wypuścił dwa klipy promujące wsparcie z Tarczy Antykryzysowej. Widoczna w nich restauracja odcina się jednak od wypowiedzi z wideo. Jak poinformowali, wynajęli jedynie lokal, a sami są w "takiej samej sytuacji, jak cała branża gastronomiczna". Do sprawy odniósł się Paweł Borys, prezes PFR, który podał, ile dokładnie wsparcia otrzymał lokal.

Na YouTube, na kanałach Polskiego Funduszu Rozwoju, PKO BP oraz Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej pojawiły się spoty promujące pomoc z Tarczy Antykryzysowej. Widać na nich ujęcia z restauracji, w których czasie puszczono w tle głos przedsiębiorców mówiących o tym, jak rządowe wsparcie pomogło im przetrwać kryzys. 

 
 

Oba spoty zostały źle przyjęte przez użytkowników YouTube'a, którzy w komentarzach zarzucają twórcom manipulację i propagandę.  

Zobacz wideo Trzecia fala wirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

Restauracja o spotach promujących tarczę finansową: są kompletną fikcją

Satyryczny profil Make Life Harder rozpoznał, że oba wideo były kręcone w warszawskim lokalu Artbistro Stalowa52. Napisali więc do restauracji z pytaniem o tę reklamę i rządowe wsparcie.

Menadżerka odpisała, że Artbistro Stalowa52 nie ma nic wspólnego z treścią spotu.

Oba spoty były owszem kręcone u nas, ale nie dotyczą nas kompletnie. Nie występują tam nasi pracownicy, właściciele restauracji, nie mieliśmy żadnego wpływu na ich treść i przykro to pisać, są kompletną fikcją. My jedynie wynajęliśmy przestrzeń do reklamy agencji i nie wiedzieliśmy, do czego posłuży. Życzymy dużo siły, sami jesteśmy w takiej samej sytuacji, jak inne restauracje w całym kraju

- poinformowała menedżerka restauracji Artbistro Stalowa52.

Szef PFR podaje, ile otrzymała restauracja

Do sytuacji na Twitterze odniósł się szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Właścicielka restauracji Stalowa 52 mówi o fikcji pomocy z tarczy. Ta restauracja otrzymała 297 tys. zł wiosną oraz 546 tys. zł obecnie - łącznie 843 tys. zł wsparcia z #TarczaFinansowaPFR. Pomoc z tarczy otrzymała połowa firm w Polsce. Fakty polecamy

 - napisał Borys. 

Jak zauważa Money.pl, szef PFR nie dodał, że kwota jest zaliczką zwrotną, a jej ostateczne umorzenie zależy od wielu czynników. 

Fundusz w poniedziałek wieczorem wydał oświadczenie, w którym podano, że "scenariusz spotu był od początku znany przez właścicieli restauracji Artbistro Stalowa 52".

Przedsiębiorcy nie są zadowoleni z tarczy antykryzysowej

Na koniec klipów pojawia się informacja, że z pomocą tarczy antykryzowej wartej ponad 200 mld złotych, uratowano w Polsce ponad 5 mln miejsc pracy. Przedsiębiorcy jednak nie podzielają optymistycznych opinii rządu. Pod koniec lutego Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, wypowiadał się na antenie TVN24 na temat niedopracowania obecnych tarcz.

Są dziurawe. Nadal nie obejmują wszystkich, których zamknął rząd

- ocenił rzecznik.

Więcej o: