Czy będzie waloryzacja świadczenia 500+? Wiceminister Stanisław Szwed komentuje

W ostatnim czasie w mediach pojawiały się doniesienia o planowanych zmianach w programie 500 plus. Kwota świadczenia miałoby zostać podniesiona, ponieważ z powodu inflacji rzeczywista wartość dodatku jest niższa, niż była w chwili, kiedy wprowadzano program. Do tych spekulacji odniósł się właśnie wiceminister Stanisław Szwed.
Zobacz wideo Czy waloryzacja 500 plus jest możliwa?

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, 500 plus nie spełnia swoich głównych założeń, gdyż od wprowadzenia programu wskaźnik dzietności (mówi o tym, ile przeciętnie urodzonych dzieci przypada na jedną kobietę w wieku rozrodczym) nie poprawił się znacząco. Business Insider pisze z kolei, wskazując na ostatnie statystki, że dzieci rodzi się wręcz rekordowo mało. Świadczenie pomaga jednak wielu rodzinom, ale jego realna wartość maleje, ze względu na rosnącą w Polsce inflację - w styczniu ze wskaźnikiem na poziomie 3,6 proc. byliśmy na pierwszym miejscu w całej Unii Europejskiej. 

Inflacja w górę, ceny prądu wyraźnie rosną Ceny prądu. Rekompensaty niepotrzebne? Wiceminister Ozdoba: "Mam inne zdanie"

Czy będzie więc waloryzacja 500 plus? Wiceminister Stanisław Szwed z Ministerstwa Rodziny i Pomocy Społecznej, na pytanie PAP o doniesienia medialne dotyczące waloryzacji kwoty z 500 plus odpowiedział jednoznacznie.

W tegorocznym budżecie takiej możliwości nie ma. Koszt programu 'Rodzina 500 plus' wynosi 41 mld zł rocznie. To duży wysiłek państwa, ale to świadczenie jest bardzo ważne, bo pomaga rodzinom

 - stwierdził. Wiceminister podkreślił też, że świadczenie było pomocne dla wielu rodzin zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa. 

Deklaracja podatkowa, zdjęcie ilustracyjne Rozliczasz przez internet PIT-36 lub PIT-36L? Jeszcze poczekasz. Ministerstwo przeprasza

Stanisław Szwed dodał, że trwają przygotowania strategii demograficznej, w tym wsparcia dla rodzin. 

Stoimy przed olbrzymim wyzwaniem, jakim jest demografia i to nie jest kwestia jednej czy dwóch kadencji, ale najbliższych kilkudziesięciu lat

- mówił.

Program 500 plus i inflacja 

Program Rodzina 500 plus ruszył niemal pięć lat temu - w kwietniu 2016 r. Od tego momentu co miesiąc do milionów rodzin w Polsce płynie 500 zł na dziecko - na początku na drugie i kolejne, a od lipca 2019 r. na wszystkie w rodzinie.  

Od momentu wejścia programu w życie wysokość świadczenia nie była podnoszona. Taki pomysł pada w przestrzeni publicznej co jakiś czas, ale nie spotyka się z aprobatą rządzących. Np. w drugiej połowie lutego "Gazeta Wyborcza" donosiła, że w PiS mimo wszystko tli się pomysł waloryzacji 500 plus tak, aby świadczenie nie traciło na wartości. Co nie zaskakuje, do pierwszego wyrównania świadczenia miałoby dojść w 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Alternatywnym rozwiązaniem miałoby być coroczne zwiększanie świadczenia o stałą kwotę.

Pytany w styczniu w "Studiu Biznes" o waloryzację 500 plus wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że nie ma takich planów i nie ma na to środków w budżecie Polski. Przypominał, że program i tak przeszedł rewolucję poprzez rozszerzenie go na każde dziecko, co podniosło jego koszty z ok. 25-26 mld zł do 41 mld zł rocznie. Zaznaczał, że rząd prowadzi inne programy społeczne, np. Dobry Start.

Niemal pół dekady od startu programu 500 plus, po uwzględnieniu wzrostu cen w Polsce świadczenie jest warte już mniej niż 448 zł. Żeby 500 plus dziś było warte tyle, ile w 2016 r., musiałoby wynosić blisko 558 zł. 

Więcej o: