Fiskus bierze się za media, bo nie płacą podatków? Departament ds. przestępczości: Są postępowania

Czy fiskus prowadzi postępowania w związku z podatkami, które odprowadzają w Polsce koncerny medialne? Spytaliśmy o to Ministerstwo Finansów. Odpowiedział nam departament ds. przestępczości.
Zobacz wideo Przedwczesne wybory? Budka: Dziś uzyskalibyśmy 270-280 miejsc w Sejmie

W połowie lutego, kiedy rząd przedstawił swój projekt obciążenia mediów nową daniną od reklam, w sprawie wypowiadali się m.in. politycy obozu władzy. Wśród nich był Adam Andruszkiewicz, minister w KPRM. Protesty branży w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl uznał za "zbędną histerię". - Część mediów prowadzi kampanię dezinformacyjną, która zwiera fake newsy - ocenił dawny prezes Młodzieży Wszechpolskiej. - Chodzi tylko i wyłącznie o to, aby wielkie koncerny medialne i platformy technologiczne, zaczęły uczciwe płacić podatki w naszym kraju - zapewnił.

Protest 'Media bez wyboru' Podatek od reklam. Ile dokładnie już teraz płacą koncerny medialne?

Czy media płacą nieuczciwie podatki? Spytaliśmy KPRM i Ministerstwo Finansów. Odpowiedział departament ds. przestępczości

Ze słów byłego wiceministra cyfryzacji wynika, że w jego ocenie dziś koncerny medialne nie płacą podatków uczciwie. Na jakiej podstawie wysuwa to stwierdzenie? Najpierw o komentarz poprosiliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, która Andruszkiewicza zatrudnia. KPRM odmówił jednak odpowiedzi i odesłał nas do Ministerstwa Finansów.

Nasze pytanie do resortu skierowaliśmy na podstawie prawa prasowego i prawa do informacji publicznej. "Czy Ministerstwo Finansów albo Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi jakiekolwiek postępowanie w sprawie nieprawidłowości podatkowych wobec "koncernów medialnych" lub "platform technologicznych". Jakie nieprawidłowości zostały wykazane?" - spytaliśmy. 

Odpowiedzi udzielili nam Edward Komorowski, dyrektor Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej oraz Monika Suchorab, naczelnik wydziału z upoważnienia Dyrektora Departamentu Nadzoru nad Kontrolami. 

Departament potwierdził, że postępowania w sprawie podatków od mediów i firm technologicznych - bo o nie pytaliśmy - są prowadzone.

W obszarze, o którym mowa we wniosku są prowadzone postępowania przez organy Krajowej Administracji Skarbowej. Z uwagi na przepisy o tajemnicy skarbowej nie jest możliwe udostępnienie szczegółowych danych w konkretnych sprawach

- stwierdza przedstawiciel Ministerstwa Finansów. 

Resort nie skomentuje słów ministra, bo "nie zostały utrwalone"

Ministerstwo odniosło się też do tej części naszego wniosku, w którym pytamy o podstawy twierdzenia ministra Andruszkiewicza. Chcieliśmy wiedzieć, na jakiej podstawie uznał, że media nie płacą w Polsce uczciwych podatków? 

"Zgodnie z orzecznictwem sądowo-administracyjnym dopóki określona informacja istnieje tylko w pamięci przedstawiciela władzy publicznej i nie została utrwalona w jakiejkolwiek formie, tak aby można było w sposób niebudzący wątpliwości odczytać jej treść, dopóty informacja taka nie ma waloru informacji publicznej" - czytamy w przesłanym nam dokumencie. 

Mateusz Morawiecki o mediach w Polsce: sączą propagandę Rząd robi unik w sprawie podatku od reklam? "Wygląda na to, że się ugnie"

Więcej o: