Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o zatrzymaniach pięciu byłych pracowników PKP S.A. Powodem interwencji agentów CBA jest umowa opiewająca na 650 tys. zł, której przedmiotem były działania na realizację profilaktyki w zakresie zagrożeń terroryzmem bombowym w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.
Według śledczych umowa zawarta w roku 2016 była zbędna, bo spółka mogła samodzielnie wykonać zlecone na zewnątrz zadania w ramach utworzonego Biura Komunikacji i Marketingu. Tymczasem powierzyła realizację zadań firmie utworzonej przez byłych pracowników.
W ramach umów agencja zobowiązała się między innymi do bieżącego doradztwa związanego z funkcjonowaniem spółki, w tym również związanego ze Światowymi Dniami Młodzieży, wykonania serwisu internetowego integrującego informacje o kolei na Światowe Dni Młodzieży oraz doradztwa kryzysowego.
- W związku z tą sprawą funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA zatrzymali w Warszawie i Krakowie pięć osób. Wśród zatrzymanych znaleźli się trzej byli pracownicy PKP S.A. zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych, w tym były Prezes Zarządu, były Członek Zarządu oraz była Dyrektor Biura Komunikacji i Marketingu. Zatrzymano także dwóch byłych wspólników agencji PR (wcześniej zatrudnionych w PKP S.A.) - czytamy w komunikacie CBA.
Po zakończeniu przeszukań zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Tam usłyszeli zarzuty związane z niegospodarnością i wyrządzeniem szkody w mieniu PKP S.A.
Grupa PKP była oficjalnym partnerem Światowych Dni Młodzieży. Przedstawiciele Grupy PKP oraz Archidiecezji Krakowskiej podpisali umowę o współpracy w 2016 roku.
Podczas działań związanych z ich organizacją w pociągach PKP zapewniono 580 tys. miejsc dla pasażerów - zmieniono rozkład niektórych połączeń i utworzono nowe. Do obsługi wydarzenia wyznaczono 350 pociągów.