Bank Pekao rozpoczyna zwolnienia grupowe. Do lipca pracę może stracić nawet 1100 osób

Bank Pekao porozumiał się ze stroną społeczną ws. zapowiadanych zwolnień grupowych. Do 30 czerwca 2021 roku pracę może stracić maksymalnie 1100 osób. Ponad 1000 osób będzie miało także zmienione warunki umowy.

Plany wprowadzenia zwolnień grupowych w Banku Pekao pojawiły się jeszcze w marcu 2020. Na skutek pandemii koronawirusa oraz wprowadzenia lockdownu spółka wycofała się z tego. Bank wrócił do tematu niemal równo rok później. 

Zobacz wideo Kryzys uderzy w banki? „Na koniec to my za to zapłacimy”

Bank Pekao rozpoczyna zwolnienia grupowe 

Zwolnienia grupowe są przesądzone, gdyż bank porozumiał się ze stroną społeczną. Pracę za porozumieniem stron lub w trybie wypowiedzenia umowy straci do 1100 osób, natomiast nowe warunki umowy mają zostać przedstawione maksymalnie 1250 pracownikom. Łączna liczba osób zatrudnionych w Banku Pekao to około 15 tys. osób.

Seniorzy Emerytury mogą pójść w górę. Powodem tragiczna statystyka

Koszty związane z całym procesem są szacowane na 100-120 mln zł brutto. Zwolnienia zostaną przeprowadzone od 24 marca do 30 czerwca 2021 roku.

Zwolnienia grupowe w Pekao. Powodem proces cyfryzacji w sektorze bankowym 

Jak wcześniej informował Bank Pekao, "proces zwolnień grupowych jest pochodną długofalowych zmian w sektorze bankowym przyspieszonych przez pandemię COVID-19. Jest on też elementem reorganizacji sieci placówek i struktur Banku, mających na celu lepiej dostosować Bank do aktualnej sytuacji rynkowej i preferencji klientów". Cięcie etatów widoczne było również w ubiegłym roku. Ich liczba spadła o 950 w tamtym okresie. 

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej tarczy antykryzysowej dla firm Morawiecki zdecydował. 7 miliardów złotych długów przedsiębiorców do umorzenia

Redukcja zatrudnienia w sektorze bankowym to trend widoczny od dawna. Związany jest on z procesem cyfryzacji oraz coraz chętniejszego korzystania z bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnych. Według wyliczeń bankier.pl liczba etatów w branży na przestrzeni dekady zmniejszyła się o 30 tys. Grupowa zwolnienia przeprowadziły inne banki działające na polskim rynku, jak chociażby PKO BP, BNP Paribas czy Getin Bank.

Więcej o: