PIT 2021. Ważna informacja dla 700 tys. podatników. Ministerstwo Finansów wreszcie udostępni formularz

Ministerstwo Finansów poinformowało, że do piątku 26 marca w usłudze Twój e-PIT pojawi się formularz PIT-36L za 2020 rok. To ważna informacja, gdyż w ubiegłym roku za jego pomocą rozliczyło się 700 tys. podatników.

Choć termin składania podatków rozpoczął się 15 lutego, to problemy ze złożeniem zeznań podatkowych mieli przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą PIT-36 i PIT-36L. Oba formularze nie zostały udostępnione od powyższej daty na portalu podatki.gov.pl ani w aplikacji e-Deklaracje. Przez długi czas Ministerstwo Finansów nie podawało konkretnego terminu udostępnienia ich, ostatecznie podatnicy musieli na oba formularze czekać ponad miesiąc. 

Zobacz wideo Ulga termomodernizacyjna w PIT 2020. Komu przysługuje?

PIT za 2020 roku. Formularz PIT-36L do piątku ma być dostępny 

Jak czytamy w rządowym komunikacie, "Ministerstwo Finansów planuje udostępnić elektroniczny formularz PIT-36L za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje do 26 marca 2021 r.". Według danych resortu, w ubiegłym roku za pomocą tego formularza rozliczyło się prawie 702 tys. podatników.  MF poinformowało także, ze formularz PIT-36 jest już dostępny dla podatników. 

Opóźnienie ma nie mieć wpływu na termin zwrotu podatku, gdyż - jak zapewniono - "zeznania składane na formularzu PIT-36, jak i PIT-36L za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności".

14. emerytura. Kiedy emeryci i renciści otrzymają 'czternastki'? W 2021 r. emeryci i renciści z nadpłatą rozliczają PIT inaczej. Fiskus wyjaśnia, jak to zrobić

PIT-36 to formularz, który skierowany jest do podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Za pośrednictwem PIT-36L rozliczają się zaś przedsiębiorcy, który wybrali liniową skalę podatkową.

PIT 2021. Do kiedy zwrot podatku? 

Osoby, które zdecydują się złożyć zeznanie podatkowe za pomocą usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Czas na zwrot podatku to maksymalnie 45 dni od dnia złożenia deklaracji. Oznacza to, że osoby, które zrobią to 30 kwietnia, czyli w ostatnim możliwym terminie, mogą otrzymać zwrot najpóźniej w połowie czerwca. Osoby decydujące się na złożenie PIT-ów w tradycyjnej formie czekają na zwrot nadpłaty podatku nawet 90 dni. 

Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2021 roku? Do kiedy trzeba rozliczyć PIT w 2021 roku?

Więcej o: