Podatek handlowy. Rząd chwali się wpływami. Sklepy mogą zapłacić zdecydowanie więcej niż prognozowano

Podatek handlowy przyniósł w pierwszym miesiącu obowiązywania niemal 200 mln zł. Daninę odprowadziło około stu podmiotów. To kolejne po podatku cukrowym, nowe źródło przychodów budżetu państwa. Może okazać się znacznie istotniejsze, niż pierwotnie zakładał to rząd.

Podatek handlowy, który zaczął obowiązywać w styczniu 2021 roku, przyniósł w pierwszym miesiącu 197,37 mln zł - informuje Ministerstwo Finansów. Nową daninę odprowadzać muszą duże sieci handlowe, które płacą - w zależności od skali działalności - równowartość 0,8 lub 1,4 proc. przychodu miesięcznie. 

Zakupy, zdjęcie ilustracyjneCeny wzrosną przez podatek handlowy? Komentarz przedstawicieli branży

Zobacz wideo Duże firmy inwestują w górnictwo. Bez metali ziem rzadkich ich biznesy nie mogłyby istnieć

Podatek handlowy już przynosi pieniądze budżetowi

Mniejszą stawkę płacą firmy, które osiągnęły przychód wyższy od 17 mln zł (tyle wynosi kwota wolna), ale nieprzekraczający 187 mln. Wyższa stawka naliczana jest od przychodu przekraczającego 187 mln zł. 

"W przypadku 76 deklaracji podatek został obliczony z zastosowaniem wyłącznie stawki podatku w wysokości 0,8 procent, natomiast w 17 deklaracjach podatek obliczono przy zastosowaniu obu stawek podatku" - czytamy w komunikacie. 

Resort, cytowany przez TNV24.pl, stwierdza, że w całym 2021 roku nowa danina przyniesie budżetowi co najmniej 1,5 mld zł. Te wyliczenia opierają się jednak na dość nieaktualnych założeniach, bo właśnie taką kwotę zapisano w uzasadnieniu ustawy wprowadzającej nowe prawo w 2016 r. Gdyby wpływy utrzymały się przez cały rok na styczniowym poziomie, sieci handlowe odprowadziłyby do budżetu 2,4 mld zł. 

Podatek cukrowy i kolejne miliony

Danina nałożona na sieci handlowe, nie jest jedyną, która w nowym roku zaczęła zasilać budżet. Styczeń był bowiem pierwszym miesiącem obowiązywania podatku cukrowego.

Wpływy z tego tytułu osiągnęły - zgodnie z informacjami resortu finansów - 76 mln zł. Ministerstwo poinformowało, że opłatę cukrową wniosło ok. 550 podmiotów. 

Polska wygrała w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej

W połowie marca rozstrzygnięcie w sprawie podatku handlowego wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakończył tym samym długoletni spór polskich władz i Komisji Europejskiej. KE twierdziła, że nowa danina zakłóci konkurencję na rynku i trzeba ją uznać za niedozwoloną pomoc publiczną. Trybunał nie podzielił tej argumentacji. 

Według szacunków portalu wiadomoscihandlowe.pl Biedronka będzie z tytułu nowego podatku płacić 50 mln zł, Lidl 20 mln zł, a IKEA 30 mln zł. Money.pl wylicza z kolei, że Rossmann odprowadzi blisko 12 mln zł, a sklepy spod logo Euro RTV AGD około 8 mln zł miesięcznie. 

Minister finansów Tadeusz Kościński.Podatek handlowy. Tadeusz Kościński tłumaczy, dlaczego rząd go wprowadza

Więcej o: