Atak TVP na szefa PFR. Politycy i komentatorzy reagują na materiał "Wiadomości". "Pseudodziennikarstwo"

"Atak "Wiadomości" na Pawła Borysa to pseudodziennikarstwo" - napisał Jarosław Gowin. Także inni politycy i publicyści krytycznie oceniają materiał głównego programu informacyjnego na temat rzekomych błędów szefa Polskiego Funduszu Rozwoju w nadzorze tarcz antykryzysowych, dzięki którym grupa przestępcza wyłudziła pieniądze ze środków przeznaczonych na wsparcie przedsiębiorców.

Materiał w "Wiadomościach" pojawił się we wtorek. Dotyczył grupy przestępczej, która miała wyłudzić z tarczy PFR 200 tys. zł. Wydźwięk materiału był krytyczny wobec Pawła Borysa, szefa Polskiego Funduszu Rozwoju, który rozdziela pomoc dla firm. Zareagował na niego sam Borys, określając materiał "personalnym paszkwilem". Odnieśli się do niego także prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Atak TVP na Pawła Borysa, szefa PFR. Reakcje polityków

Pawła Borysa, PFR i całego projektu broni była ministra rozwoju Jadwiga Emilewicz. Polityczka podpisywała przed rokiem umowę na realizację Tarczy Finansowej i poczuła się "wywołana do tablicy w sprawie żenującego materiału".

"Atak na Pawła Borysa jest tak absurdalny i niezrozumiały dla opinii publicznej, że chętnie wytłumaczę jego autorom, jak bardzo nie służą dobrej sprawie. Ze wszystkich potrzebnych działań antykryzysowych, Tarcza Finansowa PFR to najlepiej postrzegane przez przedsiębiorców narzędzie do walki z kryzysem. Przede wszystkim dzięki prostocie i szybkości działania, co było kluczowe dla ratowania małych i średnich przedsiębiorców. Jego stworzenie nie byłoby możliwe bez Pawła Borysa. Insynuowanie, że pomoc jest udzielana w sposób niekontrolowany, kiedy PFR ściśle współpracuje z KAS, CBA i innymi służbami, to świadoma manipulacja. Jej żałosny pretekst (zatrzymanie przez policję przestępców trudniących się sutenerstwem), to powód do wstydu dla wykonawców i inspiratorów ataku.

PFR to jedna z najbardziej skutecznych instytucji, jakie udało się naszym rządom zbudować, co udowodniły błyskawiczne działania po wprowadzeniu lockdownu rok temu.

Życzyłabym sobie, aby sprawność PFR była wzorem dla innych agend państwowych. Nie mam wątpliwości, że działania PFR pod wodzą Pawła Borysa to powód do dumy, dlatego on sam, jak i cały Fundusz, zasługują na jednoznaczną obronę" - napisała Emilewicz na Facebooku. 

Zobacz wideo Firmy zwrócą pieniądze z tarczy finansowej. Prezes PFR tłumaczy, które i ile

Ostro na materiał TVP i tworzących go dziennikarzy zareagował Jarosław Gowin.

Byłem poza rządem, gdy ruszała Tarcza PFR. Od początku jednak było jasne, że kluczowe dla uratowania tysięcy firm jest tempo działania i że wpisane w to jest ryzyko nadużyć. Te nadużycia miały być i są tępione przez służby. Atak Wiadomości na Pawła Borysa to pseudodziennikarstwo

- napisał na Twitterze wicepremier i szef resortu pracy, rozwoju i technologii. 

Rzecznik rządu Piotr Mueller nie odniósł się bezpośrednio do materiału TVP, ale pochwalił PFR za działanie w pandemii:

Pamiętam trudne decyzje dotyczące walki z epidemią i równoległe do nich decyzje o wsparciu firm. Grupa PFR przygotowała najskuteczniejsze narzędzia. PFR to już łącznie ponad 68 mld zł chroniące 3,5 mln miejsc pracy w 370 tysiącach firm. Gratulacje dla Pawła Borysa i zespołu PFR!

"Jak zacząć materiał, że "przestępcy wyłudzili $",a skończyć, że to niby wina PFR.
Absurd w Wiadomościach
W odp:
-Współpracujemy z KAS/CBA przyznając i umarzając $
-To proces masowy,$ udzielane szybko
-Sprawdzamy ex post algorytmem anty-fraud
Ale o tym nie było"

- wyjaśnił działania PFR wiceprezes jego zarządu, Bartosz Marczuk.

Reakcje komentatorów na materiał "Wiadomości"

Dziennikarz RMF FM, Patryk Michalski na Twitterze ubolewał, że atak "Wiadomości" na PFR spotkał się odzewem premiera i prezydenta, chociaż ci milczeli, gdy polscy politycy atakowali różne grupy społeczne.

Atak „Wiadomości” na PFR uruchomił prezydenta i premiera. Szczucie na protestujących lekarzy, osoby LGBT, uchodźców, edukatorów seksualnych, Unię Europejską, protestujące kobiety, nie wspominając o opozycji, nie wzbudził żadnej reakcji.  Pewnie panowie nie widzieli tych wydań.

- napisał Michalski.

Grupa PFR - sprawność, efektywność i filozofia działania, to powód do dumy państwa polskiego. Żeby inne instytucje państwa tak działały, bylibyśmy w innej epoce

- chwalił Pawła Borysa i Bartosza Marczuka prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Cezary Kaźmierczak. 

Kryzys to czas na szybkie reakcje i pomoc. Ten obecny jest największy od kilku dekad. Recesja rzędu -8 proc. PKB to nie czas na państwowe kontrole. One zostały zaplanowane na później i niesłusznie przyznane środki będą odbierane. Tak działa Grupa PFR

- wyjaśnia Piotr Arak, Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

PFR odpowiada na materiał TVP

Oficjalnie oświadczenie w sprawie wydał także Polski Fundusz Rozwoju. Instytucja obszernie wyjaśnia w nim zasady działania tarczy finansowej PFR i odnosi się do zarzutów TVP. 

Uwzględniając powyższe fakty, Polski Fundusz Rozwoju S.A. uważa, że materiał wyemitowany 30.03.2021 r. w Wiadomościach TVP odnoszący się do Tarczy finansowej PFR oraz PFR S.A. jest skrajnie nierzetelny i zawiera nieprawdziwe oraz niepełne informacje, które mogą naruszać dobre imię PFR S.A., Prezesa Zarządu oraz pracowników Spółki.
Polski Fundusz Rozwoju S.A. będzie nadal prowadził sprawne i profesjonalne działania antykryzysowe celem przeciwdziałania skutkom pandemii Covid-19. W trosce o zapewnienie przekazywania rzetelnej informacji opinii publicznej, zwracamy się do Zarządu TVP S.A. oraz kierownictwa redakcji Wiadomości z apelem o podjęcie działań, których celem będzie zapobieganie przekazywania nieprawdziwych lub niepełnych informacji o działaniach PFR S.A., jego zarządu lub pracowników.

- podsumowuje PFR. 

Więcej o: