Pogrzeby a koronawirus. Na świeckich do pięciu osób, ale na kościelnych ostre limity nie obowiązują

Nowe obostrzenia zakazują zgromadzeń, w związku z czym na pogrzebach obecne może być maksymalnie pięć osób. Przepisy te nie odnoszą się do pogrzebów z obrzędem religijnym. Wtedy limity nie obowiązują.

Nowe obostrzenia zakazują zgromadzeń publicznych. Jednocześnie może spotkać się pięć osób. Ma to przełożenie także na świeckie ceremonie pogrzebowe, które odbywają się w salach należących do władz samorządowych, wyjaśniał money.pl Zbigniew Andrzejewski, mistrz ceremonii pogrzebowych z Warszawy. Te same przepisy nie obowiązują jednak w przypadku pogrzebów z obrządkiem religijnym. 

Zobacz wideo Na cmentarzach może wkrótce zabraknąć miejsca

Pogrzeby religijne bez limitów uczestników

Dotąd w świeckich pogrzebach brała liczba osób dostosowana do metrażu, gdyż obostrzenia mówią o 1 osobie na 20 mkw i zachowaniu odstępu. Obecnie w ceremoniach może brać udział najwyżej pięć osób. Samorządy mocno tego pilnują, bo boją się kar, które mogą się pojawić po ewentualnej kontroli policji i sanepidu. 

Zasiłek pogrzebowy 2021 - ile wynosi i gdzie się o niego ubiegać? Zasiłek pogrzebowy 2021 - ile wynosi i gdzie się o niego ubiegać?

Tym nie muszą martwić osoby chowające zmarłych w porządku religijnym. Jak informuje money.pl wtedy obowiązują poniższe zasady:

  • W budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 1 osoba na 20 m kw. powierzchni, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład, lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny;
  • na zewnątrz uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i realizują nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

Ceremonie świeckie nie zostały uwzględnione w wyjątkach, stąd obowiązują na nich ogólne obostrzenia i ograniczenia do pięciu osób. MSWiA poinformowało, że ten konkretny przepis sformułowało Ministerstwo Zdrowia. Resort jednak nie skomentował sytuacji dla redakcji money.pl. 

Zaczynali od filmowania ślubów, teraz robią relacje live z pogrzebów. Przedsiębiorcy reagują na pandemię Zaczynali od filmowania ślubów, teraz robią relacje live z pogrzebów

Ludzie zmieniają terminy pogrzebów

Zbigniew Andrzejewski, który zajmuje się pochówkiem w Warszawie, Łodzi, Radomiu i Lublinie mówi, że rodziny już zaczęły przekładać terminy uroczystości pogrzebowych na inne terminy. 

Ateiści też miewają duże rodziny i wielu przyjaciół i ci ludzie też chcą się ze zmarłym pożegnać. Dlaczego uroczysty pogrzeb może mieć w tym kraju tylko ktoś wierzący? 

- zastanawia się Andrzejewski na łamach money.pl.

Więcej o: