Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami

Przed polską gospodarką dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to wyroki dotyczące frankowiczów. Orzeczenie TSUE i Sądu Najwyższego mogą być finansowym ciosem dla sektora bankowego. W najczarniejszym scenariuszu będzie musiał udźwignąć zobowiązania liczone w miliardach złotych. Maj jest też miesiącem rozmrażania gospodarki. Jakie będą skutki likwidacji restrykcji? Łukasz Kijek spyta o to swoich gości - mec. Barbarę Garlacz, radczynię prawną specjalizująca się w tematyce kredytów frankowych i Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.

Czy wyrok TSUE dotyczący kredytów frankowych będzie wyrokiem na polską branżę bankową? Obawy nie są na wyrost, możliwe bowiem, że sektor będzie musiał sięgnąć wyjątkowo głęboko do kieszeni. Orzeczenia, które najpierw ogłosić ma Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a potem polski Sąd Najwyższy, mogą być bowiem potężną bronią dla osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w walutach obcych. Sądy mogą bowiem zyskać kluczowy argument, by umowy masowo zawierane przed mniej więcej dekadą równie masowo uznać za nieważne. 

.Coraz mniej Polski w Polsce. Kraj wyludnia się w iście zawrotnym tempie

Według najczarniejszego dla branży scenariusza banki mogą być "przyciśnięte do muru" i bardziej skłonne do zawierania ugód. Skala "strat" zależy jednak od tego, co konkretnie usłyszymy z ust sędziów TSUE i SN. O możliwych konsekwencjach ważnych wyroków Łukasz Kijek, redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, rozmawia z mec. Barbarą Garlacz, radczynią prawną. 

Rząd odmraża gospodarkę, ekspert komentuje

Drugi, równie ważny dla gospodarki aspekt, to odchodzenie od obostrzeń. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej w środę plan powrotu do normalności. W maju działalność będą mogły wznowić hotele i restauracje. Lokale gastronomiczne początkowo gości będą mogły przyjmować jedynie w ogródkach. Z końcem maja będzie możliwa obsługa wewnątrz lokali. 

Jak te zmiany oceniają przedsiębiorcy? Wyjaśni to kolejny gość programu "Studio Biznes" - Maciej Witucki, prezydent konferencji Lewiatan. W programie nie zabraknie też stałych pozycji: felietonu motoryzacyjnego, technologicznego oraz najnowszych doniesień ze świata sportu. 

Prezes Jarosław Kaczyński i jego partyjni podwładni - m.in. premier rządu PiS Mateusz Morawiecki - podczas partyjnej konwencji przed wyborami do PE. Katowice, 16 marca 2019Ekonomista FOR: Rząd może podnieść stawki podatków. Do 26 i 41 proc.

Więcej o: