UOKiK zajmie się przejęciem PGNiG przez Orlen. Sprawę krajowym organom przekazała Komisja Europejska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejmuje od Komisji Europejskiej kontrolę koncentracji grup działających w sektorze energetycznym - Orlenu i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Zdaniem prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego, to niewątpliwie wyraz dużego zaufania do kompetencji i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego.

Orlen w ostatnim czasie przejął Ruch oraz grupę medialną Polska Press. Jest także w trakcie fuzji z Lotosem. W tej sprawie podpisano już porozumienie ze Skarbem Państwa, ale zanim nastąpi połączenie obu spółek, Lotos musi pozbyć się niemal 400 swoich stacji paliw. W drugiej połowie zeszłego roku poinformowano, że Orlen ma w planach przejęcie także PGNiG. Sprawa ta zaczyna nabierać obrotów. 

Zobacz wideo Piotr Kuczyński o sprawie Obajtka: Jest jak najlepszy kryminał

UOKiK zajmie się przejęciem PGNiG przez PKN Orlen

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że zajmie się koncentracją PGNiG i PKN Orlen. Kompetencję te krajowemu organowi przekazała Komisja Europejska. 

Biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą występowały w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK. To niewątpliwie wyraz dużego zaufania do kompetencji i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego

- powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Dodał, że "główni kontrahenci i konkurenci uczestników koncentracji zlokalizowani są w Polsce, zatem Urząd będzie mógł stosunkowo łatwo przeprowadzić badanie rynku, które pozwoli zebrać materiał dowodowy niezbędny do dokładnej oceny sprawy".

PGNiG (zdjęcie ilustracyjne)Wiceprezesem PGNiG człowiek, który pomógł Danielowi Obajtkowi przejąć Lotos

Transakcja polega na przejęciu przez PKN Orlen bezpośredniej kontroli nad PGNiG. Postępowanie antymonopolowe w tej sprawie zostanie wszczęte przez Prezesa Urzędu po formalnym złożeniu wniosku do Urzędu. 

Do decyzji KE odniósł się na twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

To nasz wielki sukces i krok w budowie silnego koncernu mulitienergetycznego

 - zaznaczył. Szef Koncernu dodał, że w ciągu kilku tygodni transakcja zostanie zgłoszona do polskiego urzędu antymonopolowego.

Dlaczego to UOKiK zbada koncentracje PGNiG i Orlenu?

Komisja Europejska analizuje transakcje, kiedy łączny światowy obrót wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw wynosi więcej niż 5 miliardów euro, a łączny obrót przypadający na Wspólnotę, każdego z co najmniej dwóch zainteresowanych przedsiębiorstw, wynosi więcej niż 250 milionów euro. Z kolei Prezes UOKiK co do zasady właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Polski i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Wiatraki w cieśninie OresundFarmy wiatrowe na Bałtyku. Jest zielone światło UOKiK dla PGE i Orlenu

Uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy, mogą złożyć do Komisji wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski - jeśli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie. W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, jeżeli ten wyrazi zgodę na ocenę skutków danej transakcji. Tak jest w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez Komisję Europejską koncentracji obejmującej transakcję przejęcia przez grupę Orlen spółek należących do grupy PGNiG.

Więcej o: