Zmiany w pracy zdalnej. Pracodawca będzie mógł przeprowadzić kontrolę trzeźwości

Rząd wciąż pracuje nad przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Według najnowszych doniesień Kodeks Pracy ma umożliwić pracodawcy przeprowadzenie kontroli trzeźwości.

Mimo że pandemia trwa w najlepsze, to rząd nie śpieszy się z przepisami dotyczącymi pracy zdalnej. Według nieoficjalnych informacji z marca nowelizacja kodeksu pracy ma się dokonać dopiero po zakończeniu pandemii. Zaktualizowane przepisy przydałyby się jednak wcześniej, biorąc pod uwagę, jak wiele osób pracuje z domu oraz jakie może to powodować problemy.

Zobacz wideo Jak wygląda codzienna praca medyków?

Kontrole trzeźwości w pracy zdalnej

Pracodawcy coraz częściej donoszą, że pracownicy zdają się być nietrzeźwi podczas wykonywania swoich obowiązków. Szefowie nie mogą jednak sprawować nad tym kontroli. Ponadto samo podejrzenia nie jest wystarczające, by uzasadnić zwolnienie pracownika. Inspektorzy pracy nie mogą przeprowadzić kontroli trzeźwości w mieszkaniach

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad uregulowaniem tych kwestii. Jak podaje money.pl resort umożliwi pracodawcom wyrywkowe kontrole trzeźwości pracowników, zarówno tych pracujących w biurze, jak i tych wykonujących obowiązki w domu. Ministerstwo wskazuje, że obecnie przełożony nie może nie dopuścić podwładnego do pracy na podstawie samych domysłów o jego nietrzeźwości. 

Praca zdalna i nowelizacja kodeksu pracy

Zaktualizowane przepisy mają przewidywać m.in.:

  • otrzymanie rekompensaty za zużycie prądu i internet,
  • wycofanie się z wykonywania pracy zdalnej w terminie trzech miesięcy od dnia jej podjęcia,
  • otrzymanie niezbędnych materiałów i narzędzi pracy od pracodawcy,
  • przeprowadzenie wstępnych szkoleń BHP osób do zatrudnianych do pracy zdalnej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

Ponadto w pracy zdalnie niedopuszczalne będzie zlecanie w ramach pracy zdalnej prac:

  • szczególnie niebezpiecznych,
  • w wyniku których następuje przekroczenie dopuszczalnych norm czynników fizycznych dla pomieszczeń mieszkalnych,
  • z zastosowaniem substancji niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, żrących, promieniotwórczych, drażniących, uczulających lub innych o nieprzyjemnym zapachu, pylących lub intensywnie brudzących,
Więcej o: