Zakopane. Ceny nieruchomości rosną lawinowo. "Jest drożej niż na Manhattanie"

Ceny nieruchomości w Zakopanem sięgają nawet 40 tys. zł za metr kwadratowy, a ceny gruntów od 3 do 5 tys. zł za metr kwadratowy. Pobyt w luksusowych hotelach jest kosztowny, jednak wysokie ceny wcale nie odstraszają turystów.
Zobacz wideo Ceny mieszkań biją kolejne rekordy. Kiedy ich wzrost wyhamuje?

W 2012 roku, ceny metra kw. apartamentu w Zakopanem wahały się od 10 do 15 tys. zł. Na dziś najniższa oferowana cena to 20 tys. zł za metr kw, choć ta należy do rzadkości.

Przy ul. Sabały znajduje się 30-metrowy apartament, który kosztuje ponad 1,2 mln zł. W tym przypadku cena za metr kw. wynosi 40 tys. - powiedział dla "Gazety Wyborczej" Paweł Bucki z biura nieruchomości Vega.

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Ile kredytu hipotecznego dostanie rodzina 2+2 przy 6 tys. zł dochodu netto?

W Zakopanem "drożej niż na Manhattanie"

W mieście można znaleźć jedynie pojedyncze grunty. Właściciel działki 950 metrów kw. przy Dolinie Chochołowskiej wycenił ją na mln zł. Ceny gruntów nie schodzą poniżej tysiąca zł za metr kw., a standardem jest od 3 do 5 tys. zł.

Wysokim cenom nieruchomości i gruntów towarzyszą wysokie koszty pobytu w hotelach. Dwudniowy pobyt w luksusowym apartamencie z sypialnią z podwójnym łóżkiem, rozkładaną sofą w salonie, tarasem i dwoma telewizorami 3D to wydatek rzędu 2900 zł. - Śmiejemy się, że jest u nas drożej niż na Manhattanie. Ale to śmiech przez łzy - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Agata Wojtowicz, prezeska Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Nieoficjalnie: program mieszkaniowy PiS z ograniczeniami (zdjęcie ilustracyjne)Polski Ład i nieruchomości. Nieoficjalnie: tylko na pierwsze mieszkanie

Rosną ceny mieszkań niemal w całej Polsce

Jak wynika z najnowszych danych NBP, ceny nowych mieszkań osiągnęły najwyższe poziomy w historii w 13 z 17 badanych miast (nie uwzględniono Zakopanego). Największy wzrost nastąpił w Gdyni - średnia cena za metr kw. w I kw. 2021 roku wyniosła 9 440 zł. To o 16 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Natomiast średnia cena za metr kw. w Warszawie wyniosła 10 666 zł.

W przypadku rynku pierwotnego wzrost cen za metr kw. w I kw. 2021 roku względem ostatniego kwartału ubiegłego roku nastąpił m.in. w Lublinie (4 proc. do 6 638 zł) i Krakowie (3 proc. do 8 366 zł). Tymczasem w Warszawie średnica cena za metr kw. wyniosła 10 135 zł.

Więcej o: