500 plus dla kierowców? Odliczymy samochód od podatku dochodowego

Polska szykuje się na zmianę systemu poboru opłat na autostradach i drogach ekspresowych, co wiąże się z dodatkowymi opłatami dla kierowców. Sejmowa komisja finansów publicznych poinformowała, że tę kwotę będzie można odliczyć od podatku, co oznacza 500 zł na każdy samochód.

Ministerstwo Finansów, wprowadzając 500 plus dla kierowców, chce nagrodzić osoby, które dostosują się do nowego systemu poboru opłat na autostradach.

Zobacz wideo Polski Ład zwiększy dzietność? Piecha: Będzie lepiej niż przy 500+

Ulga dla kierowców. 500 plus dla każdego?

Ministerstwo Finansów poinformowało o poprawce, w wyniku której wprowadzono ulgę podatkową na dostosowanie pojazdów do nowego systemu e-TOLL. Zastąpi on stosowany do tej pory system poboru opłat na niektórych odcinkach autostrad, ekspresówek i dróg krajowych viaTOLL. Dotyczyć on będzie kierowców pojazdów powyżej 3,5 tony oraz autobusów - niezależnie od masy - informuje portal Money.pl.

Paszporty covidowe, zdjęcie ilustracyjnePaszporty covidowe od 1 lipca. Jest zgoda szefów państw UE

"Zgłoszona do projektu poprawka wprowadza zmiany w ustawach o podatkach dochodowych oraz ulgę podatkową na wyposażenie pojazdów w urządzenia OBU/ZSL służące do poboru opłat w systemie e-TOLL. Zaproponowana przewoźnikom przez Ministerstwo Finansów ulga dotyczy odliczenia od dochodu z tytułu poniesionych w 2021 r. kosztów nabycia urządzenia OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu" - przekazało Ministerstwo Finansów w TVN24.

Ulga podatkowa wynosić będzie maksymalnie 500 zł netto na każdy pojazd przedsiębiorcy, ale ostateczna wysokość odliczenia będzie zależna od liczby urządzeń OBU/ZSL, służących do obsługi systemu e-TOLL w firmie.

Intuicyjne opłaty. Zapłacą aplikacją na telefon

Najnowszy system e-TOLL powiązany jest z systemem SENT, co otwiera przed użytkownikami wiele nowych możliwości. Dzięki temu będzie możliwe zdalne zarządzanie flotą pojazdów i monitorowanie ich położenia. Krajowa Administracja zobowiązana jest do zapewnienia dostępu do bezpłatnej aplikacji, którą będzie można pobrać m.in. na smartfony lub tablety. Co więcej, dzięki aplikacji ułatwione będzie również wykonywanie opłat za przejazdy i konfiguracja aplikacji. Ministerstwo Finansów dodało również, że przewoźnicy transgraniczni będą mogli skorzystać z usług któregoś z operatorów Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej (EETS).

'Morskie smarki' na morzu MarmaraTurcja. "Morskie smarki" to widoczny i cuchnący efekt globalnego ocieplenia

Najnowsza ulga podatkowa dotycząca kierowców, została zaakceptowana 19 maja przez sejmową komisję finansów publicznych.

Więcej o: