Domy za 60 groszy w Chorwacji. Gmina dokłada do remontu 15 tys. zł

Legrad w Chorwacji wystawił na sprzedaż kilkanaście domów za symboliczną 1 kunę (czyli równowartość ok. 60 groszy). W ten sposób gmina chce ściągnąć do siebie mieszkańców. I - żeby ich zachęcić - oferuje też dopłaty do remontu.

Małe miast i wsie umierają. Coraz więcej osób - także w Polsce, choć to trend globalny - przeprowadza się do dużych aglomeracji. Z danych GUS z 2018 roku wynika, że w ciągu najbliższych 20-30 lat liczba osób żyjących w średnich miastach (od 20 do 100 tys. mieszkańców) może skurczyć się o 30-40 procent. 

Gminy szukają więc sposobów na przyciągnięcie do siebie mieszkańców, którzy odprowadzają podatki i zapewniają przychody do budżetu. W Europie na popularności zyskuje oddawanie domów za grosze. 

Zobacz wideo Jak kupić mieszkanie w starym bloku, żeby nie żałować? Ekspert mówi o "teście nosa"

Chorwacja oferuje domy za grosze. Trzeba jednak spełnić pewne warunki

Chorwacka gmina Legrad oferuje domy za symboliczną 1 kunę, czyli mniej więcej 60 groszy - informuje insider.com. Z 17 posiadłości większość znalazła już nabywców. Ponadto samorząd dorzuca 25 tys. kun (ok. 15 tys. złotych), które można przeznaczyć na remont budynku. 

Nowy obowiązek dla Polaków. Będzie trzeba zgłosić, czym ogrzewamy domyNowy obowiązek dla Polaków. Będzie trzeba zgłosić, czym ogrzewamy domy

W Legradzie mieszka ledwie 2241 osób. Swego czasu było to jednak drugie największe skupisko ludzi w Chorwacji. Gmina stawia więc dodatkowe warunki, które muszą spełnić potencjalni kupcy domu. Muszą być to wypłacalne osoby poniżej 40. roku życia. Przynajmniej jeden z nabywców musi mieć dyplom szkoły średniej i trzy lata doświadczenia zawodowego. Kupcy muszą również zobligować się do mieszkania na terenie gminy przez następne 15 lat. W zamian mogą liczyć na zatrudnienie w przemyśle produkcji żywności lub przetwórstwie materiałów. 

Domy na sprzedaż we Włoszech 

Chorwaci ten sposób na walkę z wyludnieniem podpatrzyli u Włochów. Tam już w 2019 roku aż 15 miejscowości oferowało domy za 1 euro. Nie ma jednak co spodziewać się willi, to zazwyczaj budynki w dość złym stanie, w które trzeba zainwestować czas i pieniądze. Mimo wszystko, to wciąż ciekawe propozycje, które cieszą się niemałą popularnością. 

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji 'Polskiego ładu'Dom za 100 tys. zł, dzięki programowi Polski Ład? Kaczyński przestrzelił

Więcej o: