Do 27 tys. zł na zakup samochodu elektrycznego. 12 lipca ruszył nabór wniosków do programu "Mój elektryk"

W poniedziałek 12 lipca ruszył nabór wniosków do programu "Mój elektryk". Posiadacze Karty Dużej Rodziny mogą zyskać nawet 27 tys. dopłaty na zakup samochodu elektrycznego.

Od dziś osoby fizyczne mogą ubiegać się o dotacje na zakup samochodów elektrycznych i wodorowych. Wnioski elektroniczne przyjmuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wyniesie 18 750 złotych, a w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny - 27 tysięcy złotych. Na dopłaty z programu "Mój elektryk" przeznaczono 500 milionów złotych.

Celem programu jest obniżenie emisyjności transportu, rozwój elektromobilności i polepszenie jakości życia mieszkańców. Resort klimatu liczy na duże zainteresowanie dofinansowaniami ze strony rodzin.

Zobacz wideo Nawet 90 tys. zł dopłaty do auta na wodór. Właśnie ruszył nowy program

"Mój elektryk". Ile wynosi limit maksymalnej ceny pojazdu?

W programie "Mój elektryk" wprowadzono zmiany w porównaniu z ubiegłorocznym naborem. Limit maksymalnej ceny dotowanego pojazdu to 225 tysięcy złotych. Nie dotyczy on nabywców z Kartą Dużej Rodziny.

Osoby ubiegające się o środki będą mogły skorzystać z uproszczonej procedury. Dofinansowanie będzie przyznawane na zasadzie refundacji części poniesionych kosztów zakupu auta. Aby ją uzyskać, wystarczy wypełnić wniosek elektroniczny. Osoba ubiegająca się o dotację musi zarejestrować pojazd na terytorium Polski, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji.

Ile kosztuje samochód elektryczny?

Czy 20-30 tys. zł dopłaty może wpłynać na decyzję o zakupie samochodu elektrycznego? Patrząc na ich ceny w Polsce, można poddać to w wątpliwość. To wciąż drogi produkt i nawet auta niskiej klasy są kilkukrotnie droższe niż ich spalinowe odpowiedniki. Za mniej niż 100 tys. zł można kupic ledwie cztery modele, ktore nadają się głównie do jazdy po mieście - wynika z rankingu Moto.pl. Są to Skoda Citigo-e iV (82 050 zł), Smart EQ fortwo (96 900 zł), Smart EQ forfour (94 400 zł) oraz Volkswagen e-UP! (99 490 zł). 

W tym przypadku około 20 proc. wartości samochodu może rzeczywiście wpłynąć na zakup, ale to i tak oferty, na które mało, kto może sobie pozwolić. Większe, rodzinne samochody to już przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej. Najtańszy Opel Mokka-e kosztuje 139 900 zł, Kia e-Soul 139 990 zł, a Mazda MX-30 142 900 zł. 

Dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego. Do kiedy przyjmowane są wnioski?

W kolejnych tygodniach w ramach programu będą uruchamiane nabory dla przedsiębiorców, instytucji i samorządów. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział również ścieżkę wsparcia dla leasingu samochodów.

Wnioski są przyjmowane do momentu wyczerpania środków lub do 2025 roku.

Więcej o: