Przeliczenie emerytury - nowe tablice GUS. Jakie wnioski zostaną odrzucone przez ZUS?

Pojawiły się nowe tablice średniego dalszego trwania życia, jednak nie wszyscy emeryci, którzy złożyli wniosek o przeliczenie świadczenia, je otrzymają. Sprawdź, czyje emerytury zostaną przeliczone zgodnie z nowymi tablicami.

"Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach" - podkreśla zakład. Dzieje się tak na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Pojawiły się nowe tabele GUS dotyczące średniego dalszego trwania życia

Tablice Głównego Urzędu Statystycznego informują, że nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. "W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia" - podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Tablice GUS są kluczowe przy wyliczaniu emerytur, jednak aktualne tablice średniego dalszego trwania życia - obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. - mają zastosowanie tylko do części świadczeń. Emerytury, zgodnie z nowymi tablicami, zostaną przeliczone dla osób, które ukończyły wiek emerytalny i złożą wniosek o związane z tym świadczenie oraz dla seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, odsunęły w czasie przejście na emeryturę. Na złożenie wniosku mają czas do końca marca przyszłego roku. 

Jakie wnioski zostają odrzucone? 

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają jednak wnioski o przeliczenie emerytury zgodnie z nowymi tablicami od "niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.) oraz niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia". Te osoby otrzymują odmowę przeliczenia świadczenia.

Więcej o: