"Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach" - podkreśla zakład. Dzieje się tak na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracował i odprowadzał składki emerytalne.
Tablice Głównego Urzędu Statystycznego informują, że nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. "W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia" - podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Tablice GUS są kluczowe przy wyliczaniu emerytur, jednak aktualne tablice średniego dalszego trwania życia - obowiązują od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. - mają zastosowanie tylko do części świadczeń. Emerytury, zgodnie z nowymi tablicami, zostaną przeliczone dla osób, które ukończyły wiek emerytalny i złożą wniosek o związane z tym świadczenie oraz dla seniorów, którzy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, odsunęły w czasie przejście na emeryturę. Na złożenie wniosku mają czas do końca marca przyszłego roku.
Jakie wnioski zostają odrzucone?
Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpływają jednak wnioski o przeliczenie emerytury zgodnie z nowymi tablicami od "niepracujących emerytów z tzw. starego systemu (urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.) oraz niepracujących osób, które mają nową emeryturę (urodzeni po 31 grudnia 1948 r.) - to oznacza, że już wcześniej skorzystały z jej obliczenia według różnych tablic średniego dalszego trwania życia". Te osoby otrzymują odmowę przeliczenia świadczenia.