Wyższe pensum i wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? "Rząd zgodzi się na takie rozwiązanie"

Resort edukacji zaproponował podniesienie pensum nauczycieli. Jego zwiększenie jest niemal przesądzone - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według "Solidarności" rząd zgodzi się, aby starsi nauczyciele mogli pozostać przy dotychczasowym pensum i przejść na wcześniejszą emeryturę.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Pensum nauczycieli wynosi obecnie 18 godzin tygodniowo. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort edukacji zaproponował podniesienie pensum o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. WF-u, techniki czy plastyki - o cztery. "Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone" - czytamy.

MKonferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemyslawa Czarnka w WarszawieCzarnek o podwyżkach w 2022: Atrakcyjne dla nauczycieli

"Solidarność" chce przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się gazeta, wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Nauczyciel stażysta otrzymywałby na start pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. złotych brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.

"Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę. Nauczyciele utracili ten przywilej w 2009 roku. "Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie" - podaje dziennik.

- Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu - powiedział "DGP" Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zdaniem związkowców, z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.

Niedobór nauczycieli w szkołach wpływa na jakość pracy (zdjęcie ilustracyjne)Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Świadczenie kompensacyjne

Obecnie nauczyciele, co do zasady, mogą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nauczyciele mogą również przejść na wcześniejszą emeryturę i skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Aby je uzyskać, nauczyciel musi wykazać, że był zatrudniony w placówce oświatowej lub wychowawczej.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne:

  • nauczyciel powinien mieć za sobą 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 20 lat działania w placówkach oświatowych lub wychowawczych.
  • nauczyciel nie może pracować w zawodzie, kiedy ubiega się o świadczenie.
  • nauczyciel musi być w odpowiednim wieku - 55 lat w przypadku kobiety oraz 59 lat w przypadku mężczyzny.

"Odpowiedni wiek" będzie się jednak zmieniał w kolejnych latach:

  • 55 lat kobieta i 59 mężczyzna - w latach 2021-22,
  • 55 lat kobieta i 60 mężczyzna - w latach 2023-24,
  • 56 lat kobieta i 61 mężczyzna - w latach 2025-26,
  • 57 lat kobieta i 62 mężczyzna - w latach 2027-28,
  • 58 lat kobieta i 63 mężczyzna - w latach 2029-30,
  • 59 lat kobieta i 64 mężczyzna - w latach 2031-32.
Więcej o: