Pensum nauczycieli wynosi obecnie 18 godzin tygodniowo. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort edukacji zaproponował podniesienie pensum o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. WF-u, techniki czy plastyki - o cztery. "Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone" - czytamy.
Zdaniem ekspertów, na których powołuje się gazeta, wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Nauczyciel stażysta otrzymywałby na start pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. złotych brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.
"Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę. Nauczyciele utracili ten przywilej w 2009 roku. "Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie" - podaje dziennik.
- Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu - powiedział "DGP" Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zdaniem związkowców, z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.
Obecnie nauczyciele, co do zasady, mogą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nauczyciele mogą również przejść na wcześniejszą emeryturę i skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Aby je uzyskać, nauczyciel musi wykazać, że był zatrudniony w placówce oświatowej lub wychowawczej.
Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne:
"Odpowiedni wiek" będzie się jednak zmieniał w kolejnych latach: