Wyższe pensum i wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? "Rząd zgodzi się na takie rozwiązanie"

Resort edukacji zaproponował podniesienie pensum nauczycieli. Jego zwiększenie jest niemal przesądzone - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Według "Solidarności" rząd zgodzi się, aby starsi nauczyciele mogli pozostać przy dotychczasowym pensum i przejść na wcześniejszą emeryturę.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Pensum nauczycieli wynosi obecnie 18 godzin tygodniowo. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", resort edukacji zaproponował podniesienie pensum o dwie godziny, a w przypadku części nauczycieli, np. WF-u, techniki czy plastyki - o cztery. "Zwiększenie pensum nauczycieli tablicowych jest niemal przesądzone" - czytamy.

"Solidarność" chce przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się gazeta, wzrost uposażeń mógłby wynieść nawet 20 proc. Nauczyciel stażysta otrzymywałby na start pensję zasadniczą na poziomie 4 tys. złotych brutto, a osoba z najwyższym stopniem awansu 6 tys. zł brutto.

"Oświatowa Solidarność domaga się wprowadzenia przepisów osłonowych dla starszych nauczycieli, którzy chcieliby pozostać przy dotychczasowym pensum" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Mogliby oni w ciągu kilku lat przejść na wcześniejszą emeryturę. Nauczyciele utracili ten przywilej w 2009 roku. "Wszystko wskazuje na to, że rząd zgodzi się na takie rozwiązanie" - podaje dziennik.

- Po rozmowach z ministrem edukacji i nauki mamy zapewnienie, że wraz z reformą płacową zostanie przywrócona możliwość wcześniejszego przechodzenia na świadczenia emerytalne na takich zasadach jak kilkanaście lat temu - powiedział "DGP" Ryszard Proksa, przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność". Zdaniem związkowców, z tego rozwiązania skorzystałoby kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli.

Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Świadczenie kompensacyjne

Obecnie nauczyciele, co do zasady, mogą przechodzić na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. Nauczyciele mogą również przejść na wcześniejszą emeryturę i skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego. Aby je uzyskać, nauczyciel musi wykazać, że był zatrudniony w placówce oświatowej lub wychowawczej.

Aby otrzymać świadczenie kompensacyjne:

  • nauczyciel powinien mieć za sobą 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz 20 lat działania w placówkach oświatowych lub wychowawczych.
  • nauczyciel nie może pracować w zawodzie, kiedy ubiega się o świadczenie.
  • nauczyciel musi być w odpowiednim wieku - 55 lat w przypadku kobiety oraz 59 lat w przypadku mężczyzny.

"Odpowiedni wiek" będzie się jednak zmieniał w kolejnych latach:

  • 55 lat kobieta i 59 mężczyzna - w latach 2021-22,
  • 55 lat kobieta i 60 mężczyzna - w latach 2023-24,
  • 56 lat kobieta i 61 mężczyzna - w latach 2025-26,
  • 57 lat kobieta i 62 mężczyzna - w latach 2027-28,
  • 58 lat kobieta i 63 mężczyzna - w latach 2029-30,
  • 59 lat kobieta i 64 mężczyzna - w latach 2031-32.
Więcej o: