Rosja. Pierwszy test rakiety hipersonicznej Cyrkon z okrętu podwodnego

Rosja przeprowadziła test rakiety hipersonicznej Cyrkon. Była to pierwsza próba wystrzelenia tego typu pocisku z okrętu podwodnego - podaje rosyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz wideo Test rakiety przeciwlotniczej CAMM-ER, która może zostać podstawą polskiej obrony przeciwlotniczej poprzez program Narew

Test rakiety odbył się w poniedziałek z udziałem okrętu podwodnego o napędzie atomowym Siewierodwińsk. Wcześniej podobną próbę przeprowadzono w październiku 2020 r., wykorzystując fregatę Admirał Gorszkow.

Test rakiety hipersonicznej Cyrkon został przeprowadzony w akwenie Morza Barentsa. Ministerstwo obrony Rosji podało, że rakieta zniszczyła cel, a jej lot odpowiadał ustalonym parametrom. Pocisk został wystrzelony, gdy okręt atomowy znajdował się na powierzchni. Próby wystrzelenia rakiety pod wodą mają się odbyć w listopadzie bieżącego roku.

Rosja. Wystrzelenie pocisku Rosja. Udany test hipersonicznego pocisku Cyrkon. Putin zadowolony

Rosja. Nowe rakiety hipersoniczne w 2022 roku trafią w ręce marynarki wojennej

Oficjalne źródła nie podają, z jaką prędkością leciał pocisk wystrzelony z okrętu podwodnego Siewierodwińsk. Podczas zeszłorocznego testu z udziałem fregaty Admirał Gorszkow, Cyrkon trafił w cel oddalony o 450 kilometrów i osiągnął prędkość 1,6 km na sekundę (5,7 tys. km/h). Całkowity czas lotu pocisku wyniósł 4,5 minuty, zaś najwyższa wysokość, jaką osiągnął, wynosiła 28 km.

Hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon był określany przez prezydenta Rosji jako "jeden z najbardziej perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia". Jego prędkość określana jest na około 9 machów, a zasięg na ponad 1000 kilometrów. Wystrzeliwany z okrętów pocisk będzie miał zdolność do rażenia celów naziemnych i lądowych.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Trwają prace nad polskim NASA. Polacy chcą wysyłać rakiety w kosmos

Rosyjskie media podają, że Cyrkon jest testowany od 2011 roku. Z kolei agencja Associated Press wskazuje, że rosyjska marynarka wojenna ma otrzymać hipersoniczne pociski w 2022 r. Rakiety te mają znaleźć się na wyposażeniu krążowników, fregat i okrętów podwodnych.

Więcej o: