Tajemnicze ostatnie trzy numery na karcie. Kod CVC/CVV. Dlaczego musisz ich pilnie strzec?

Polacy masowo korzystają z kart kredytowych, w portfelach mamy ich już 44 miliony sztuk. Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że w drugim kwartale 2021 r. liczba transakcji kartami wynosi już prawie 2 mld, a łączna kwota przekroczyła 230 mld zł. Każda z kart jest opatrzona ważnymi numerami, dlaczego o trzy ostatnie warto zadbać szczególnie?

Z najnowszych danych NBP jasno wynika, że Polacy coraz chętniej korzystają z obrotu bezgotówkowego. W naszych portfelach mamy łącznie blisko 44,3 mln kart, czyli aż  o milion więcej niż w analogicznym czasie ubiegłego roku - pisze bankier.pl. Karta debetowych, mamy łącznie 36,5 mln. Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe, na koniec czerwca mieliśmy ich jedynie 5,3 mln. Najmniej mamy w portfelu kart przedpłaconych i obciążeniowych.

Jakie informacje znajdują się na kartach?

Karta płatnicza zawiera podstawowe informację takie jak: nazwę banku oraz logo, a także elektroniczny chip. Na awersie znajdują się najważniejsze dane takie jak: szesnastocyfrowy numer karty, imię i nazwisko posiadacza, data ważności karty oraz nazwa operatora płatności. Na rewersie znajduje się natomiast pasek magnetyczny, hologram oraz miejsce na podpis posiadacza. Ważne, by zawsze od razu po wydaniu karty płatniczej przez bank, złożyć na niej podpis, aby otrzymała ważność. Poniżej wpisane są dane banku. Tuż obok miejsca na podpis posiadacza karty znajduje się trzycyfrowy kod CVV – dlaczego jest on ważny i trzeba go szczególnie chronić?

Zobacz wideo Prof. Marek Belka apeluje o ujawnienie prawdziwego stanu finansów publicznych

Tajemnicze trzy ostatnie cyfry na karcie. Dodatkowe zabezpieczenie

Na każdej karcie oprócz wytłoczonego numeru na awersie znajduje się tzw. kod CVC/CVV. To skróty od Card Verification Value lub Card Verification Code. Karty Visa używa oznaczenia CVV natomiast MasterCard stosuje CVC. Służą one do weryfikacji transakcji płatności dokonywanych z pominięciem kodu PIN karty. To zdecydowanie jedno z najważniejszych zabezpieczeń. Trzycyfrowy numer stanowi najważniejszy element weryfikacji klienta podczas wykonywania np. transakcji online. To dlatego znajduje się on na rewersie karty. Wystarczy uzmysłowić sobie, że kart używamy najczęściej w miejscach publicznych, takich jak  sklepy, galerie handlowe, czy stacje benzynowe. W tychże prawie wszędzie znajdują się kamery, lub możemy być obserwowani przez potencjalnych oszustów z ukrycia. Jeśli potencjalny oszust zrobi zdjęcie awersu naszej karty, to i tak nie będzie mógł dokonać nią transakcji. Dopiero zdobycie wszystkich numerów, łącznie z numerem CVC/CVV znajdującym się na rewersie naraża nas na ryzyko utraty środków. Dlatego właśnie pod żadnym pozorem nie powinniśmy udostępniać wizerunku naszej karty, może to być równie niebezpieczne jak podanie komuś numeru PIN używanego w bankomacie. To samo dotyczy także wpisywania numerów naszej karty na niezweryfikowanych stronach internetowych, to zawsze grozi utratą środków.

Jak chronić dane zapisane na karcie?

Jest kilka prostych sposobów, które pozwolą zmniejszyć ryzyko utraty wrażliwych danych. Po pierwsze pamiętajmy, żeby podczas wypłaty gotówki z bankomatu rozejrzeć się i sprawdź, czy ktoś przygląda się naszym działaniom. Koniecznie zasłońmy drugą dłonią wpisywany kod PIN. Jedną z ważnych zasad bezpieczeństwa jest ustawienie niskiego limitu wypłat i transakcji, to uchroni nas przed utratą dużych kwot pieniędzy, w sytuacji gdy nasze dane dostaną się w niechciane ręce. Dodatkowo należy pamiętać, by korzystając ze sklepów online, sprawdzać czy połączenie internetowe podczas transakcji jest szyfrowane. Bezwzględnie nie należy podawać danych karty płatniczej na podejrzanych stronach internetowych i serwisach. Natomiast po zagubieniu karty błyskawicznie zadzwoń na infolinię banku, aby ją zastrzec.

Więcej o: