Ważna wiadomość! Dzięki jednoznacznemu wyznaczeniu zamienników dla wskaźników LIBOR CHF nie ma wątpliwości, że umowy kredytowe zachowują ciągłość po 1 stycznia 2022 r. bez potrzeby ich aneksowania!
- informuje na Twitterze przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.
Komunikat KNF został wydany w związku z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, z którego wynika, że stawkę LIBOR CHF, która nie będzie już publikowana od początku 2022 r., zastąpi stawka SARON. SARON stałby się więc - w zamian LIBOR-u - jednym z elementów (obok marży banku) oprocentowania kredytów frankowych.
Stopa LIBOR CHF nie będzie już publikowana, gdyż zarzucano jej, iż nie jest reprezentatywna, a banki mogą manipulować jej wysokością.
Z rozporządzenia KE wynika, że SARON automatycznie "wejdzie" do umów frankowiczów z bankami i zastąpi LIBOR - nie jest w tym celu potrzebne zawarcie żadnego aneksu. Ale część prawników frankowych przedstawiało mimo wszystkie odmienne stanowisko - że aby doszło do skutecznej zmiany w umowie, strony powinny podpisać aneks do niej.
Komunikat KNF jest jednoznaczny i wynika z niego to, co z rozporządzenia KE - że aneks nie jest konieczny.
Wprowadzenie SARON do trwających umów kredytowych nie będzie wymagało zmieniania ich treści (aneksowania). Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad
- informuje KNF. Jak dodaje urząd, SARON jest wpisany na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) i "spełnia wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego".
KNF zaznacza, że szczegóły stosowania zamiennika dla LIBOR CHF w indywidualnej umowie kredytu powinny zostać przekazane kredytobiorcy przez bank.
Jak wynika z wyjaśnień Komisji Europejskiej, stopa SARON i LIBOR CHF mogą się nieco różnić co do wartości. Wprawdzie aby zapobiec znacznej różnicy wyznaczono w rozporządzeniu "współczynnik korygujący", ale został on ustalony na dzień 5 marca 2021 r. Dlatego delikatna różnica - spowodowana wahaniami stóp procentowych od dnia 5 marca - może wystąpić.
Dla klientów zmiana stawki LIBOR na SARON będzie miała niewielkie znaczenie. W przeszłości różnice między tymi wskaźnikami były niewielkie. Czasami nieco wyższy był LIBOR, a czasami SARON, więc w długim okresie wpływ tej zmiany będzie niezauważalny. Należy jednak dodać, że w ostatnim czasie to SARON 3M był wyższy, więc gdyby taka zmiana została dokonana obecnie, to rata kredytu we frankach nieco by wzrosła. W przypadku kredytu na kwotę 300 000 zł na 30 lat, udzielonego w styczniu 2008 r. wzrost raty wyniósłby ok. 8 zł
- wylicza Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.