Fiskus: Jesz obiad na koszt szefa? Na deser dostaniesz podatek. Ekspertka: TK już to wyjaśniał

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że od obiadów fundowanych przez pracodawcę należy się podatek. W zeszłym roku w podobnej sprawie fiskus wydał zupełnie odmienną opinię. A eksperci przypominają wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wątpliwości powinien rozwiać. Sprzeczne komunikaty Ministerstwa Finansów świadczą jednak o czymś innym.

Prowadzący działalność gospodarczą w Polsce muszą nieustannie śledzić przepisy. Może się bowiem okazać, że interpretacja prawa zmienia się jak w kalejdoskopie i coś, co do tej pory wydawało się dozwolone, jest już zabronione.

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Najnowszy przykład zmiennego podejścia do prawa to decyzja, którą wydała Krajowa Informacja Skarbowa. Opublikowała nową interpretację przepisów dotyczącą sposobu rozliczania obiadów fundowanych pracownikom. Fiskus zmienił w tej sprawie zdanie. Obecnie uważa, że od darmowych obiadów trzeba płacić podatek. Wydana interpretacja to efekt zapytania skierowanego przez jedną z firm. 

Fiskus: Obiad na koszt szefa? Należy się podatek

Jak wyjaśnia portal Prawo.pl zdaniem KIS "koszt zakupionych przez pracodawcę dla pracowników posiłków, w części sfinansowanej przez pracodawcę, stanowi dla tych pracowników przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, podlegający opodatkowaniu". 

Czym skarbówka tłumaczy swoje stanowisko? Jej zdaniem pracownik musi ponieść koszty wyżywienia - bez względu na to, czy jest w pracy, czy w domu. A skoro ktoś mu posiłek finansuje, to osiąga korzyść. A tę trzeba opodatkować. 

Więcej na temat podatków na stronie głównej Gazeta.pl

Przekop Mierzei Wiślanej Przekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Ekspertka: Trybunał Konstytucyjny wskazał, co jest przychodem

Aneta Skowron, adwokat w zespole podatków dochodowych, cytowana przez serwis, z argumentacją fiskusa się nie zgadza. I przypomina, że w zeszłym roku Krajowa Informacja Skarbowa w podobnej sprawie wydała opinię zupełnie odmienną - twierdziła, że finansowanie posiłków nie stanowi części przychodu pracownika. 

Ekspertka przypomina też, że Trybunał Konstytucyjny wypowiedział się już w kwestii tego, co za przychód może zostać uznane. TK wskazał, że podatek należy się, gdy świadczenia zostały spełnione w interesie pracownika, nie pracodawcy. Tyle tylko, że fundowanie posiłków może też przynosić korzyść właścicielom firm - poprawia na przykład organizację pracy, podnosi jego atrakcyjność na rynku. 

Szczepionka na grypę dla pracownika bez podatku

O tym, że fiskus może zmienić zdanie w kwestii tego, co uznać za część przychodu, świadczy kwestia szczepionek. We wrześniu zeszłego roku skarbówka twierdziła, że jeżeli pracownik otrzymuje szczepienie na koszt pracodawcy, to osiąga przychód. 

Ministerstwo Finansów zapowiedziało jednak, że przepisy zostaną zmienione, w czerwcu zeszłego roku resort finansów zapewnił, że firmy nie muszą obawiać się o rozliczenie kosztów. Ekspercki portal Pitax zauważa, że fiskus "wielokrotnie, w sposób sprzeczny, wypowiadał się co do istnienia obowiązku rozpoznania przychodu po stronie pracownika w związku ze sfinansowaniem przez pracodawcę szczepień na grypę". 

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji programu 'Polski ład' zapowiedział budowę domów bez zezwoleń. Na terenach, na których nie ma planu zagospodarowania, trzeba będzie jednak wystąpić o warunki zabudowy Atomowa fiskusa. Przeniesienie firmy za granicę niemal niemożliwe

Więcej o: