Zwolnienie lekarskie. Kod choroby na L4. Czy pracodawca go widzi?

Wielu pracowników zastanawia się, czy pracodawca powinien znać powód zwolnienia swojego pracownika. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4? Wyjaśniamy.

Od 1 grudnia 2018 r., zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4 swojego pracownika? Wiele osób uważa, ze informacja ta nie powinna być podawana.

Zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca widzi kod L4?

Oryginał zwolnienia lekarskiego przesyłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawiera kod choroby opracowany według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Dokument, który otrzymuje pracodawca, nie zawiera widocznego kodu choroby, ani informacji na temat tego, na co choruje pracownik.

Pracodawca nie może także zażądać od pracownika podania informacji na temat jego stanu zdrowia, chyba że ta wiedza jest potrzebna do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy, a także w przypadku skorzystania z niezdolności do pracy. Na zaświadczeniu widać jednak dane lekarza, który wystawił L4.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zwolnienie lekarskie. Jakie są kody chorobowe?

E-ZLA, czyli dawne L4, to e-zwolnienie, które usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy. Na dokumencie tym lekarz umieszcza literę, która jest przypisana odpowiednim grupom chorobowym.

Wyróżniamy pięć kodów chorobowych:

  • kod A - niezdolność do pracy powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą;
  • kod B - niezdolność do pracy w czasie ciąży;
  • kod C - niezdolność do pracy spowodowana nadużyciem alkoholu;
  • kod D - niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą;
  • kod E - niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

L4 usprawiedliwia nieobecność pracownika, której przyczyną jest choroba. Dokument ten pozwala również otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Aby je otrzymać, należy być ubezpieczonym i opłacać składkę chorobową.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?
Więcej o: