Od 1 grudnia 2018 r., zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie w formie elektronicznej. Czy pracodawca widzi kod choroby na L4 swojego pracownika? Wiele osób uważa, ze informacja ta nie powinna być podawana.
Oryginał zwolnienia lekarskiego przesyłany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zawiera kod choroby opracowany według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. Dokument, który otrzymuje pracodawca, nie zawiera widocznego kodu choroby, ani informacji na temat tego, na co choruje pracownik.
Pracodawca nie może także zażądać od pracownika podania informacji na temat jego stanu zdrowia, chyba że ta wiedza jest potrzebna do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy, a także w przypadku skorzystania z niezdolności do pracy. Na zaświadczeniu widać jednak dane lekarza, który wystawił L4.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
E-ZLA, czyli dawne L4, to e-zwolnienie, które usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy. Na dokumencie tym lekarz umieszcza literę, która jest przypisana odpowiednim grupom chorobowym.
Wyróżniamy pięć kodów chorobowych:
L4 usprawiedliwia nieobecność pracownika, której przyczyną jest choroba. Dokument ten pozwala również otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Aby je otrzymać, należy być ubezpieczonym i opłacać składkę chorobową.