AliExpress zapowiada wyprzedaż. Zmiany podatkowe sprawią, że zakupy będą droższe

11 listopada rusza wyprzedaż na AliExpress. Jednak zakupy z Chin mogą być droższe - wszystko za sprawą zmian podatkowych, które weszły w życie 1 lipca. Co się zmieniło? Jakie są stawki celne w 2021 r.? Wyjaśniamy.

Chiński serwis sprzedażowy AliExpress zapowiedział Globalny Festiwal Zakupów. Wyprzedaż rozpocznie się 11 listopada, a polscy klienci po raz pierwszy będą mogli skorzystać z darmowej wysyłki na wszystkie produkty wyprzedażowe. W ramach Globalnego Festiwalu Zakupów klienci otrzymają 70 proc. zniżki na wiele produktów. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Pakiet e-commerce wprowadził zmiany podatkowe

W związku ze zbliżającą się wyprzedażą przypominamy, że od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania zakupów dokonanych za granicą, w tym m.in. za pośrednictwem serwisu AliExpress. Zakupy zagraniczne zostały objęte podatkiem VAT, a za droższe przesyłki należy zapłacić dodatkowe opłaty celne.

W zakresie pakietu e-commerce zmiany obejmują m.in.:

  • likwidację w całej UE zwolnienia z VAT od importu tzw. małych przesyłek o wartości do 22 euro;
  • znaczne rozszerzenie zakresu transakcji B2C, które dla celów VAT mogą zostać rozliczone za pomocą uproszczonej procedury One Stop Shop;
  • możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w UE, w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop;
  • wprowadzenie uproszczonej procedury w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o wartości nieprzekraczającej 150 euro;
  • nowe obowiązki dotyczące operatorów interfejsów elektronicznych (np. platform cyfrowych) ułatwiających sprzedaż na rzecz unijnych konsumentów.

Sekretem niskich cen zakupów z AliExpress i innych zagranicznych portali zakupowych był brak nałożonego podatku VAT. 1 lipca to się zmieniło.

Wejście w życie nowych regulacji nakłada jednocześnie nowe obowiązki celno-podatkowe na operatorów pocztowych w krajach Unii Europejskiej. Od lipca operatorzy, w tym również Poczta Polska, będą odprawiać przesyłki o wartości do 150 euro, które są zwolnione od cła, ale podlegają podatkowi VAT na zmienionych zasadach. W Polsce takie przesyłki pocztowe będą zgłaszane organom celnym przez Pocztę do systemu AIS/e-COMMERCE. Zmiany wprowadzane w Polsce będą odnosiły się także do przesyłek o wyższej wartości. Od 1 lipca 2021 r. Poczta Polska będzie zgłaszała elektronicznie do systemu AIS/e-COMMERCE także przesyłki o wartości 150-1.000 euro, podlegające nie tylko podatkowi VAT, ale także należnościom celnym

- czytamy w komunikacie Poczty Polskiej.

Stawki celne w 2021 r.

Doliczenie VAT to nie jedyna dodatkowa kwota, którą należy zapłacić za zakupy z AliExpress i innych zagranicznych portali zakupowych. W zaktualizowanym cenniku Poczty Polskiej widnieje nowa opłata - za "Przedstawienie nadesłanej z zagranicy przesyłki do kontroli celnej i zgłoszenie towarów w niej umieszczonych do procedury dopuszczenia do obrotu pocztowego (dokonanie zgłoszenia celnego)". Wynosi ona 8,50 zł. Kwotę podatku VAT i zgłoszenia celnego należy zapłacić przy odbiorze paczki.

W przypadku towarów importowanych z krajów pozaunijnych, których wartość przekracza 150 euro, należy również zapłacić cło. Stawka celna może wynosić od 0 proc. do nawet 50 proc. wartości towaru. Wysokość stawek można sprawdzić za pośrednictwem Serwisu Informacyjnego Taryfy Celnej - projekt ISZTAR4. Poniżej prezentujemy przykładowe stawki cła w 2021 r. na niektóre towary:

  • laptopy - 0 proc.,
  • smartfony - 0 proc.,
  • odkurzacze o mocy do 1500W - 2,2 proc.,
  • lampki dekoracyjne - 3,7 proc.,
  • zegarki (nie metalowe) - 4,5 proc.,
  • lalki (zabawki) - 4,7 proc.,
  • odzież i dodatki odzieżowe, z dzianin - 12 proc.,
  • firany i zasłony z bawełny - 12 proc.
Zobacz wideo Łukaszenka chce pieniędzy jak Erdogan. "Szantażystom się nie płaci"
Więcej o: