Wiceminister infrastruktury Rafał Weber podał szczegóły dotyczące zakupu nowych fotoradarów w odpowiedzi na interpelację posła PO Pawła Olszewskiego. Wyjaśnił m.in., ile będą kosztować nowe urządzenia, kiedy powstaną i jak wybrano lokalizację.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
- Na podstawie informacji otrzymanych z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD) pragnę poinformować, iż planowany jest zakup 358 urządzeń rejestrujących w ramach projektu "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym", współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, na szacowaną łączną kwotę 122 489 668,00 zł brutto - tłumaczy Rafał Weber. Jakie to będą urządzenia?
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber wyjaśnił, że lokalizacje instalacji nowych urządzeń rejestrujących zostały wytypowane na podstawie przygotowanej analizy stanu bezpieczeństwa przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Heller Consult. Jest to spółka, która zajmuje się analizą m.in. ruchu drogowego.
- Wypracowana metodologia posłużyła do oceny poziomu bezpieczeństwa ruchu drogowego dla 150 lokalizacji wskazanych przez GITD, wytypowania i dokonania oceny 140 nowych lokalizacji oraz dokonania oceny 247 lokalizacji, w których posadowione są obecnie stacjonarne urządzenia rejestrujące - poinformował Weber.
Wyjaśnił, że w ramach analizy poddano ocenie stan bezpieczeństwa na sieci dróg publicznych w Polsce i wskazano te lokalizacje, gdzie dochodzi do największej liczby niebezpiecznych zdarzeń spowodowanych przekroczeniem prędkości lub niestosowaniem się do sygnalizacji świetlnej, w zależności od planowanego rodzaju urządzenia. - Następnie lokalizacje te zostały poddane weryfikacji w zakresie technicznych i prawnych możliwości zainstalowania w nich urządzeń rejestrujących - tłumaczy wiceminister.
- W przypadku lokalizacji dla urządzeń rejestrujących wykroczenie polegające na niestosowaniu się do nadawanych sygnałów świetlnych na przejazdach kolejowo-drogowych, GITD podjął współpracę z PKP PLK S.A. oraz Państwową Komisją Badania Wypadków Kolejowych - dodaje.
Kiedy nowe fotoradary zostaną oddane do użytku? Weber wyjaśnia, że "zakup i instalacja 358 urządzeń rejestrujących będzie następować sukcesywnie". Zakończenie projektu ma nastąpić do 30 listopada 2023 r.
Z informacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wynika, że na polskich drogach rozmieszczono w sumie 450 fotoradarów stacjonarnych, 30 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz 20 urządzeń do monitorowania przejazdu na czerwonym świetle. Ile jest fotoradarów stacjonarnych w poszczególnych województwach?