Niemcy. Za Odrą rośnie inflacja. W listopadzie może sięgnąć nawet 6 procent

Bank Federalny prognozuje, że w listopadzie inflacja może sięgnąć nawet 6 procent. Najnowsze prognozy frankfurckiej instytucji zadają kłam wcześniejszym zapewnieniom, że inflacja nie przekroczy poziomu 5 procent. Analitycy spodziewają się także dalszego spowolnienia gospodarczego w Niemczech.

W oświadczeniu Bundesbanku czytamy, że w połowie ostatniego kwartału 2021 roku dynamika wzrostu gospodarczego gwałtownie wyhamuje. "Przerwane łańcuchy dostaw, zawirowania na chińskim rynku i jesienny kryzys pandemiczny - to przyczyni się do spowolnienia koniunktury" - oczekuje niemiecki bank emisyjny.

Zobacz wideo Czy grozi nam scenariusz tureckiej liry? Ekspert odpowiada

Jak Niemcy reagują na rosnąca inflację?

Analitycy Banku Federalnego dodają, że wysoki poziom inflacji jest zjawiskiem globalnym, choć w Niemczech wiąże się on między innymi też z zabiegami rządu federalnego w czasie pandemii. W czerwcu 2020 roku podjęto w Berlinie decyzję o obniżeniu podatku VAT. Miało to chwilowo zwiększyć siłę nabywczą i napędzić niemiecką gospodarkę, targaną wielomiesięcznymi lockdownami.

Transport morskiGlobalny transport zagrożony krachem. Przemęczeni kierowcy i marynarze

Od stycznia 2021 roku stawka VAT wynosi w Niemczech ponownie 19 procent na większość towarów i usług oraz 7 procent na artykuły codziennego użytku. "Efekt tych zabiegów wygaśnie na początku 2022 roku, wtedy też inflacja zacznie spadać. Rosnące ceny gazu i prądu konsument odczuje jednak dopiero później" - czytamy.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

A1 Tuszyn-Piotrków TrybunalskiOtwarto nowy fragment autostrady A1. Śmiałe plany GDDKiA

Inflacja najwyższa od 30 lat

Ostatni raz wzrost cen na poziomie ponad 4 proc. Niemcy notowały w czerwcu 1992 roku. We wrześniu inflacja u naszych zachodnich sąsiadów wyniosła we wrześniu 4,1 proc. w ujęciu rok do roku (wobec 3,9 proc. w sierpniu). Wskaźnik rośnie od wielu miesięcy, a jeszcze w czerwcu tego roku wynosił 2,3 proc. W minionym miesiącu podbiły m.in. ceny energii, które wzrosły o 14,3 proc. rok do roku (wliczane tutaj są zarówno ceny energii dla gospodarstw domowych, jak i paliw do samochodów prywatnych). Żywność zdrożała o 4,9 proc., a usługi o 2,5 proc. 

Inflacja w UE przyspieszyła.Niemcy z największym wzrostem cen od 29 lat. Jak będzie wyglądać polska inflacja?

Więcej o: