Tarcza antyinflacyjna do wiosny czy na dłużej? Przed bardzo wysoką inflacją i tak nie uchroni

Tarcza antyinflacyjna ma potrwać - w zależności od elementu - do końca marca lub maja 2022 r. Rząd bierze jednak pod uwagę, że wydłuży czas jej obowiązywania. Tarcza antyinflacyjna obniży inflację w pierwszych miesiącach 2022 r. o ok. 1-1,5 proc. (według różnych prognoz ekonomistów). Ta nadal będzie jednak bardzo wysoka - zapewne rzędu 7-9 proc.

W listopadzie 2021 r. inflacja roczna wyniosła 7,8 proc. i była najwyższa w XXI wieku. Co więcej, prognozy ekonomistów wskazywały, że w grudniu oraz w pierwszych miesiącach 2022 r. byłaby jeszcze wyższa, padały nawet prognozy rzędu 10 proc. 

Inflacja w Polsce wiedziona jest m.in. przez rosnące ceny prądu, gazu czy żywności, choć w pewnej mierze to także efekt presji płacowej z powodu bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy (przy jednoczesnej możliwości przerzucania rosnących kosztów pracy na konsumentów). 

Walkę z inflacją rozpoczął już Narodowy Bank Polski - Rada Polityki Pieniężnej od października 2021 r. trzykrotnie podniosła stopy procentowe - łącznie z 0,10 proc. od 1,75 proc. To jednak działanie, które inflację powinno obniżyć w średnim okresie. Rząd zdecydował, że przynajmniej na kilka miesięcy podejmie działania, którą powinny pozwolić zredukować m.in. ceny energii czy paliw. Nie zniwelują one podwyżek w dłuższym terminie, ale przynajmniej na jakiś czas odsuną je w czasie.

Zobacz wideo Czy inflacja jest poza kontrolą? Borys: Wydaje mi się, że nie

Jarmark Świąteczny Toruń (zdjęcie ilustracyjne)Jarmarki świąteczne. Niemcy odpuszczają, Polacy celebrują. Ceny zwalają z nóg

Tarcza antyinflacyjna to m.in. obniżki podatku VAT

Tarcza antyinflacyjna zakłada m.in. obniżenie stawki VAT na gaz ziemny i ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) z 23 proc. do 8 proc. od stycznia do marca 2022 r. W takim samym okresie zniesiona zostanie akcyza oraz obniżona stawka VAT (z 23 do 5 proc.) na energię elektryczną. Z kolei to końca maja 2022 r. obowiązywać ma maksymalne zmniejszenie akcyzy na paliwa.

Tarcza antyinflacyjna to także dodatek osłonowy, który - według wyliczeń rządu - trafi nawet do 6,8 mln gospodarstw domowych. Dodatek będzie wypłacany w dwóch ratach i będzie wynosił 400-1437,50 zł w zależności od liczebności rodziny.

Jak informuje rząd, dodatek osłonowy wyniesie:

  • 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Z kolei w przypadku gospodarstw domowych, które do ogrzewania wykorzystują węgiel, dodatek osłonowy wyniesie:

  • 500 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie
  • 750 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1062,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5-osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie
  • 1437,5 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6-osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać ma zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że gospodarstwa domowe, które nieznacznie przekroczą próg dochodowy, będą miały prawo do dodatku, ale w odpowiednio niższej wysokości.

Sklepy, handel (zdjęcie ilustracyjne)Polska czwarta w Europie. Wyższą inflacją mogą się "pochwalić" tylko trzy kraje

Tarcza antyinflacyjna może zostać przedłużona

Tarcza antyinflacyjna - zależnie od jej elementu - wygaśnie z końcem marca lub maja 2022 r. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli rządu, nie jest wykluczone, że potrwa dłużej. Jak mówił w grudniu minister finansów Tadeusz Kościński działanie tarczy antyinflacyjnej może zostać przedłużone, jeśli "będzie taka konieczność". Tłumaczył, że jeśli inflacja będzie wysoka, "na pewno będziemy rozważać, jak możemy dalej pomagać". Już wiadomo, że inflacja będzie bardzo wysoka.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Budżet 2022. Rząd zaniżył poziom inflacji. Wskaźnik ma wpływ na pensje Polaków

Więcej o: