Z nowym rokiem w życie wchodzą nowe zasady funkcjonowania firm. Oprócz uszczelnień, kar, wyższych opłat z tytułu składek zdrowotnych, rząd przygotował również pakiet ulg i zachęt. Przedsiębiorcy mają zyskać m.in. dzięki uldze na innowacje, uldze na rozwój firm.
Jaki cel mają zachęty? Transformacja innowacyjna gospodarki ma pchnąć polskie firmy w kierunku innowacji. Dzięki niej umożliwione ma zostać finansowanie działalności, które mają szansę wprowadzić na rynek nowatorskie rozwiązania.
Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl
Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy podejmą prace koncepcyjne nad nowym produktem. Komercjalizacja wyników prac B+R to takie wykorzystanie tych wyników, żeby osiągnąć korzyści finansowe. Może to być na przykład sprzedaż wyników B+R, uruchomienie produkcji produktów opartych na danym prawie ochronnym, czy udzielenie licencji - czytamy w komunikacie rządu
Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników ma ułatwić polskim firmom konkurowanie o kluczowych dla firmy ekspertów. Liczyć się będą ich umiejętności i kompetencje. Ulga ma ułatwić przyciąganie wysoko wykfalifikowanych kadr, które z uwagi na swoje wykształcenie łatwo mogą znaleźć zatrudnienie za granicą. Wśród typowych profesji objętych tego rodzaju ucieczką rządowi eksperci wymieniają programistów, inżynierów, a nawet farmaceutów. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z nowej ulgi będą zaoferować lepsze warunki pracy poprzez zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.
Ulga na robotyzację ma na celu doprowadzenie do unowocześnienia parku maszynowego danej firmy. Ma to przełożyć się na podniesienie efektywności. Do wydatków, które uprawniają do skorzystania z ulgi, zalicza się:
W ramach ulgi można rozliczyć też opłaty leasingowe związane z finansowanie robotów przemysłowych. Łączna korzyść dla przedsiębiorców wynieść ma 50 proc.
Przedsiębiorcy od 2022 roku liczyć muszą się z dużą liczbą zmian. Ich pracowników obejmą bowiem przepisy dotyczące nowej kwoty wolnej od podatku czy wyższego progu podatkowego. Sami przedsiębiorcy zapłacą natomiast nową składkę zdrowotną. Jej wysokość zależy od sposobu opodatkowania i dochodów.