Nie tylko kij, ale i marchewka. Polski Ład to również ulgi dla firm. Na innowację, rozwój i nie tylko

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R), ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników, ulga na robotyzację. To tylko niektóre zachęty, które wprowadza dla przedsiębiorców Polski Ład. Jakie zmiany wchodzą w życie w 2022 roku?

Z nowym rokiem w życie wchodzą nowe zasady funkcjonowania firm. Oprócz uszczelnień, kar, wyższych opłat z tytułu składek zdrowotnych, rząd przygotował również pakiet ulg i zachęt.  Przedsiębiorcy mają zyskać m.in. dzięki uldze na innowacje, uldze na rozwój firm.

Jaki cel mają zachęty? Transformacja innowacyjna gospodarki ma pchnąć polskie firmy w kierunku innowacji. Dzięki niej umożliwione ma zostać finansowanie działalności, które mają szansę wprowadzić na rynek nowatorskie rozwiązania.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

. 2021 rok pod znakiem inflacji? Poczekajcie na 2022. 'To będzie trudny rok'

Badania i rozwój? Firma ma na nich zyskać

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy podejmą prace koncepcyjne nad nowym produktem. Komercjalizacja wyników prac B+R to takie wykorzystanie tych wyników, żeby osiągnąć korzyści finansowe. Może to być na przykład sprzedaż wyników B+R, uruchomienie produkcji produktów opartych na danym prawie ochronnym, czy udzielenie licencji - czytamy w komunikacie rządu

Ulga na wsparcie innowacyjnych pracowników ma ułatwić polskim firmom konkurowanie o kluczowych dla firmy ekspertów. Liczyć się będą ich umiejętności i kompetencje. Ulga ma ułatwić przyciąganie wysoko wykfalifikowanych kadr, które z uwagi na swoje wykształcenie łatwo mogą znaleźć zatrudnienie za granicą. Wśród typowych profesji objętych tego rodzaju ucieczką rządowi eksperci wymieniają programistów, inżynierów, a nawet farmaceutów. Przedsiębiorcy, którzy skorzystają z nowej ulgi będą zaoferować lepsze warunki pracy poprzez zmniejszenie zaliczek na podatek dochodowy.

Ulga na robotyzację ma na celu doprowadzenie do unowocześnienia parku maszynowego danej firmy. Ma to przełożyć się na podniesienie efektywności. Do wydatków, które uprawniają do skorzystania z ulgi, zalicza się:

  • Koszt zakupu nowych robotów przemysłowych, koszt maszyn i urządzeń peryferyjnych niezbędnych do obsługi robotów przemysłowych. Na stronach ministerstwa rozwoju czytamy m.in. o czujnikach, sterownikach, przekaźnikach, a także zamkach bezpieczeństwach czy fizycznych barierach.
  • Kolejne wydatki uprawniające do ulgi to koszty nabycia wartości niematerialnych i praw niezbędnych do poprawnego uruchomienia robotów przemysłowych 
  • Koszty nabycia usług szkoleniowych związanych z robotami przemysłowymi

W ramach ulgi można rozliczyć też opłaty leasingowe związane z finansowanie robotów przemysłowych. Łączna korzyść dla przedsiębiorców wynieść ma 50 proc.

Polski Ład czyli wielkie zmiany dla firm

Przedsiębiorcy od 2022 roku liczyć muszą się z dużą liczbą zmian. Ich pracowników obejmą bowiem przepisy dotyczące nowej kwoty wolnej od podatku czy wyższego progu podatkowego. Sami przedsiębiorcy zapłacą natomiast nową składkę zdrowotną. Jej wysokość zależy od sposobu opodatkowania i dochodów. 

Tunel pod Ursynowem na S2 Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Więcej o: