Ceny prądu w 2022 roku. Prezes URE: Podwyżka będzie tylko jedna. "Ryzyko zmiany taryfy ograniczone"

- Kupiona już jest niemal cała energia elektryczna, która w 2022 r. zostanie dostarczona do klientów indywidualnych. W taki sposób Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki uspokaja Polaków. Ceny wzrosną bowiem o kilkadziesiąt procent, ale tylko jeden raz. Kolejnych podwyżek w 2022 roku być nie powinno.

Ceny prądu w 2022 roku wzrosną. Urząd Regulacji Energetyki w ubiegłym tygodniu zatwierdził bowiem taryfy dla dostawców energii. Rachunki Polaków mogą być wyższe w wyniku tej decyzji o ok. 25 proc. Czy Polacy powinni się jednak obawiać, że w przyszłym roku zostaną zaskoczeni kolejnymi podwyżkami? W rozmowie z Polską Agencją Prasową wyjaśniał to Rafał Gawin, prezes URE.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Mucha o ofensywie dyplomatycznej rządu: To próba podczepienia się pod sukces innych

Ceny prądu. Wiadomo ile wyniesie podwyżka, Polacy nie będą zaskakiwani kolejnymi

- Kupiona już jest niemal cała energia elektryczna, która w 2022 r. zostanie dostarczona do klientów indywidualnych przez spółki, którym Prezes URE zatwierdził taryfy - stwierdził szef URE.

Portfel dostaw dla klientów indywidualnych jest zatem zakontraktowany prawie w całości, co oznacza, że ryzyko zmiany taryfy jest bardzo ograniczone

- dodał. 

Wyjaśnił też, że firmy dostarczające energię, kalkulując przyszłoroczne taryfy, musiały uwzględnić w tym koszty, które będzie ponosiła od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Tunel pod Ursynowem na S2Tunel pod Ursynowem otworzą za kilka dni. Odbyły się testy bezpieczeństwa

Rząd "odpala" tarczę antyinflacyjną. Za wysokie ceny prądu wini UE

Wysokie ceny prądu przez trzy pierwsze miesiące roku będą Polakom częściowo rekompensowane. Rząd wdrożył bowiem tarczę antyinflacyjną i obniżył podatki na energię elektryczną. Obniżka obejmie też gaz, benzynę oraz ropę. 

O ostatnie podwyżki cen prądu na antenie Polskiego Radia pytany był minister finansów. Tadeusz Kościński podkreślił, że wyższe ceny prądu w dużej mierze wynikają z wysokich cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

Podwyżki dla Polaków, które w 2022 roku sięgną ok. 25 proc., tłumaczy też Urząd Regulacji Energetyki. Jak wyjaśnia, rosną koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Kontrakty zawierane na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) pokazują, że w ostatnim roku cena energii - zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata - gwałtownie rośnie. Zmiany średnich cen energii elektrycznej na rynku hurtowym obrazuje rys.1. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie br. osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną - czytamy w komunikacie URE. 

Za drogi prąd odpowiada polityka klimatyczna UE? Półprawda nie jest dobra dla nikogo [MÓWIMY SPRAWDZAM]Za drogi prąd odpowiada polityka klimatyczna UE? [MÓWIMY: SPRAWDZAM]

Więcej o: