Palacze pomogą łatać dziurę budżetową. Akcyza w górę. Ceny w 2022 roku mogą wzrosnąć

Akcyza na tytoń, papierosy i wszelkiego rodzaju urządzenia służące do inhalacji dymem, w 2022 roku będzie wyższa. Ministerstwa Finansów będzie miało powody do zadowolenia, palacze mogą już szykować się na wzrost cen.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują podwyżki stawek akcyzy. Zwiększy się obciążenie podatkowe na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, susz tytoniowy oraz wyroby nowatorskie - czyli elektroniczne urządzenie służące do inhalacji takie jak elektroniczne papierosy. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dawid Czopek analizuje, co rząd może zrobić z cenami paliw

Papierosy coraz droższe. Możliwe kolejne podwyżki

Przepisy przyjęte w połowie października podnoszą też akcyzje na alkohol etylowy. W wyniku ustawy, którą podpisał prezydent Andrzej Duda zdrożeć mogą też piwo, wino, pozostałe napoje fermentowane o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 procent.

Skala podwyżki, którą rząd wprowadza w roku 2022, jest dość duża, wynosi bowiem 10 proc. Plan przestawiony przez ministerstwo finansów zakłada jednak, że w latach 2023-2027 podatek akcyzowy nadal będzie rosnąć. 

Niektóre kraje już zakazują palenia

Wzrost cen papierosów ma zniechęcić do sięgnięcia po używkę. Niektóre kraje w tym celu wprowadzają znacznie bardziej restrykcyjne przepisy. Nowa Zelandia zapowiedziała pakiet zmian, który pozwolić ma na wychowanie niepalącego pokolenia.

Wkrótce kupienie tytoniu przez osoby urodzone po 2004 r. ma być nielegalne - proponuje tamtejszy rząd. "Potrzebujemy nowego podejścia. Rocznie z powodu palenia tytoniu umiera około 4,5 tys. osób, musimy przyspieszyć, jeśli chcemy osiągnąć cel" (eliminacji tytoniu do 2025 r. - red.) - argumentuje dr Ayesha Verall z nowozelandzkiego ministerstwa zdrowia. 

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Prezydent podpisał. Co zmieni się w przepisach?

Nowelizacja, którą  w połowie października podpisał prezydent Andrzej Duda, nie tylko podnosi akcyzę. Wprowadza także przepisy dotyczące naliczania minimalnej stawki akcyzy oraz modyfikuje przepisy dotyczące ogłaszania średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów czy tytoniu. Zmienia też zasadę oznaczania znakami akcyzy wyrobów nowatorskich.

Celem ustawy jest ograniczenie dostępności cenowej napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów, co ma realizować zadania rządu w zakresie polityki prozdrowotnej. Ponadto zmiany mają zniwelować skutki inflacji, jaka - według ustawodawcy - w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych.

Dodatkowo nowela wydłuża termin, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje - do końca grudnia 2022 roku, a także przesuwa termin wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej na 1 stycznia 2023 roku.

.0,06684549 powodu, dla którego doradcom podatkowym "podoba się" Polski Ład

Więcej o: