NBP wypuścił nowe monety kolekcjonerskie. "Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022"

Narodowy Bank Polski wypuścił dwie monety kolekcjonerskie związane z tegorocznymi zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Złotą o nominale 200 zł oraz srebrną o nominale 10 zł można kupić od 20 stycznia. NBP zapowiedział też kolejną emisję: monetę o nominale 10 zł zatytułowaną "Ochrona polskiej granicy wschodniej".

Rewers złotej monety przedstawia sylwetkę skoczka narciarskiego, otoczoną skrzącymi się płatkami śniegu. Na rewersie srebrnej monety została umieszczona sylwetka zawodniczki startującej w short tracku [odmiana łyżwiarstwa szybkiego - red.], a na awersie przedstawiono wizerunek Pawilonu Modlitwy o Urodzaj, będącego jednym z budynków w kompleksie Świątyni Nieba w Pekinie - czytamy w komunikacie NBP.

Złota moneta zostanie wyemitowana w nakładzie do 1200 sztuk i będzie ją można zakupić za 3900 zł brutto. Nakład srebrnej monety wyniesie do 15 tys. sztuk, a jej cena - 160 zł brutto. Monety kolekcjonerskie zatytułowane "Polska Reprezentacja Olimpijska Pekin 2022" można nabyć w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

Przeczytaj więcej o numizmatyce na stronie głównej Gazeta.pl

W Pekinie odbędą się zimowe igrzyska olimpijskie. NBP wypuścił monety kolekcjonerskie

"W dniach 4-20 lutego 2022 r. w Pekinie odbędą się XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Stolica Chin to pierwsze w historii miasto goszczące uczestników zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk" - podkreślił w folderze numizmatycznym Henryk Urbaś z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

"Przed igrzyskami w Pekinie spore nadzieje wiążemy z uprawiającą short track Natalią Maliszewską. Olimpijski sezon rozpoczęła bardzo udanie, triumfując m.in. w zawodach Pucharu Świata w… Pekinie" - czytamy.

Narodowy Bank Polski zapowiedział już kolejną emisję, którą zaplanowano na 27 stycznia 2022 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu srebrną monetę kolekcjonerską o nominale 10 zł, zatytułowaną "Ochrona polskiej granicy wschodniej".

Monety kolekcjonerskie upamiętniają historyczne rocznice i nie tylko

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP - w tym kolekcjonerskie - są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Emisja monet czy banknotów kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]
Więcej o: