Polski Ład. Popełniłeś nieświadomy błąd, przez reformę podatkową? KAS nie będzie cię za to karać

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu przez rząd PiS Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia, że nie będzie karać za nieświadome błędy. Instytucja będzie nastawione w najbliższym czasie na wspieranie podatników.

Polski Ład oprócz reformy podatkowej, przyniósł również ogromne zamieszanie. Zmiany są duże i wprowadzone chaotycznie, a gubią się w nich zarówno, obywatele, jak i przedsiębiorcy oraz księgowi. Dwie ostatnie grupy apelują nawet do rządu o odroczenie zmian. 

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zwrócił się natomiast do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą, aby w okresie dwóch pierwszych kwartałów 2022 r. działania urzędników KAS nakierowane były na objaśnianie i pomoc przedsiębiorcom w praktycznym wdrożeniu przepisów Polskiego Ładu.

Zobacz wideo Ten laptop przetrwał starcie z Cyberpunkiem 2077. Victus by HP 16 zaskakuje wydajnością [TOPtech]

Polski Ład. KAS zapewnia, że nie będzie karać podatników

Na apel odpowiedział wiceszef KAS Mariusz Gojny. Zapewnił, że instytucja stara się wspierać podatników we właściwym wypełnianiu ich obowiązków. Jak podkreślił, nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu zmian zawartych w Polskim Ładzie. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Wspieranie podatników ma być nadrzędną zasadą, jaką będą kierować się pracownicy jednostek KAS podczas czynności sprawdzających i kontroli. Gojny zaznaczył także, że wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności i zapewnił, że żadne nieświadome błędy związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcją. Nie przekazano jednak, czy potrwa to przez dwa kwartały, o co apelował rzecznik MiŚP.

Infolinia i webinary KAS

Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała również o działaniach, które podjęła, by upowszechnić wiedzę o rozwiązaniach i zmianach podatkowych. Są to:

  • uruchomienie dedykowanej infolinii w zakresie zmian podatkowych związanych z Polskim Ładem (pod nr tel. 22 765 64 64);
  • uruchomienie dodatkowej linii w Krajowej Informacji Skarbowej (pod nr tel. 22 330 03 30 dla  połączeń z tel. stacjonarnych lub 801 055 055 dla połączeń z tel. komórkowych);
  • przeszkolenie grupy ekspertów, którzy odpowiadają na pytania telefoniczne z obszaru Polski Ład;
  • priorytetowe traktowanie połączeń dotyczących Polskiego Ładu na infolinii KIS;
  • wdrożenie zmian organizacyjnych w urzędach skarbowych tak, żeby osoby zainteresowane mogły umawiać się na wizyty związane z pakietem Polski Ład do godz. 19.

We wtorek rozpoczęto również serię regionalnych webinarów na temat Polskiego Ładu. Spotkania online są skierowane do lokalnych społeczności. Mają pomóc w interpretacji przepisów reformy podatkowej, dotyczących zwłaszcza przedsiębiorców, rodzin i emerytów. Webinary organizują razem z KAS Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak mówiła wiceministerka finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, regionalne spotkania to kolejny krok w dotarciu z nowymi informacjami do każdego podatnika. Dodała, że KAS chce dotrzeć z informacją o nowych zasadach podatkowych do każdego obywatela, tłumacząc przepisy, informując, pomagając w ich interpretacji.

Regionalne szkolenia online odbędą się w każdym województwie.

Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronach regionalnych oddziałów ZUS oraz poszczególnych urzędów skarbowych.

Więcej o: