Polski Ład oprócz reformy podatkowej, przyniósł również ogromne zamieszanie. Zmiany są duże i wprowadzone chaotycznie, a gubią się w nich zarówno, obywatele, jak i przedsiębiorcy oraz księgowi. Dwie ostatnie grupy apelują nawet do rządu o odroczenie zmian.
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zwrócił się natomiast do Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą, aby w okresie dwóch pierwszych kwartałów 2022 r. działania urzędników KAS nakierowane były na objaśnianie i pomoc przedsiębiorcom w praktycznym wdrożeniu przepisów Polskiego Ładu.
Na apel odpowiedział wiceszef KAS Mariusz Gojny. Zapewnił, że instytucja stara się wspierać podatników we właściwym wypełnianiu ich obowiązków. Jak podkreślił, nabiera to szczególnego znaczenia w obliczu zmian zawartych w Polskim Ładzie.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Wspieranie podatników ma być nadrzędną zasadą, jaką będą kierować się pracownicy jednostek KAS podczas czynności sprawdzających i kontroli. Gojny zaznaczył także, że wprowadzenie tak istotnych zmian może powodować pewne trudności i zapewnił, że żadne nieświadome błędy związane z nowymi regulacjami nie spotkają się z sankcją. Nie przekazano jednak, czy potrwa to przez dwa kwartały, o co apelował rzecznik MiŚP.
Infolinia i webinary KAS
Krajowa Administracja Skarbowa przypomniała również o działaniach, które podjęła, by upowszechnić wiedzę o rozwiązaniach i zmianach podatkowych. Są to:
We wtorek rozpoczęto również serię regionalnych webinarów na temat Polskiego Ładu. Spotkania online są skierowane do lokalnych społeczności. Mają pomóc w interpretacji przepisów reformy podatkowej, dotyczących zwłaszcza przedsiębiorców, rodzin i emerytów. Webinary organizują razem z KAS Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak mówiła wiceministerka finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska, regionalne spotkania to kolejny krok w dotarciu z nowymi informacjami do każdego podatnika. Dodała, że KAS chce dotrzeć z informacją o nowych zasadach podatkowych do każdego obywatela, tłumacząc przepisy, informując, pomagając w ich interpretacji.
Regionalne szkolenia online odbędą się w każdym województwie.
Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronach regionalnych oddziałów ZUS oraz poszczególnych urzędów skarbowych.